Ježíš znásilňující muslimku? Odborníci si inscenaci pochvalují

Kultura
30. 5. 2018 19:52
Aktivisté protestující proti uvedení hry Vaše násilí a naše násilí v Brně.
Aktivisté protestující proti uvedení hry Vaše násilí a naše násilí v Brně.

Zařazení dvou kontroverzních her chorvatského režiséra Olivera Frljiče na festival Divadelní svět Brno, který ve středu končí, bylo oprávněné dramaturgické rozhodnutí. Tak hodnotí krok i zpětně divadelní profesionálové. Frljičova tvorba podle nich počítá s vypjatými reakcemi a je dobré ji českým divákům ukázat jako součást zprávy o současném stavu evropského divadla a podnět ke kritickému myšlení.

Proti Frljičově inscenaci Naše násilí a vaše násilí se v sobotu demonstrovalo před divadlem, a radikálové z hnutí Slušní lidé dokonce protestovali přímo na jevišti. Vadila jim nahota na scéně, zacházení s vlajkou a předem diskutovaný výjev s postavou Krista znásilňujícího muslimku, který ovšem sami na jevišti nemohli vidět, odešli totiž ještě před ním za asistence policie.

"Divadelní svět Brno je festivalem progresivního divadla a Frljič patří nesporně mezi evropskou špičku režírující na nejprestižnějších scénách. Naopak uvítal bych, kdyby festival s relativně důstojným rozpočtem přiváděl do Brna ještě víc takových jmen a neuspokojoval se s kvantitou tvořenou zejména českou produkcí, která koluje i po ostatních divadelních festivalech," uvedl na dotaz umělecký šéf brněnského HaDivadla Ivan Buraj.

Tématem Divadelního světa byla letos svoboda, k níž se podle dramaturgů různými způsoby vztahují obě Frljičovy inscenace. "Vzhledem k letošnímu tématu festivalu se o to více jedná o důležitý dramaturgický čin," soudí o zařazení Frljičových her ředitel Slováckého divadla v Uherském Hradišti Michal Zetel. Svoboda umělecké tvorby podle něj nemá mít pevně dané limity. Na druhou stranu označuje za legitimní i případné protesty, tvůrci musejí za svou tvorbu nést zodpovědnost - ovšem morální, nikoliv trestně právní.

Tlaku zvenčí, například pokusům o stažení hry, by se podle Zetela ustupovat nemělo. Na druhou stranu je třeba neustále komunikovat s lidmi a vysvětlovat. "Akci Slušných lidí bych z toho úplně vyjmul, to je čistě populistická prezentace před komunálními volbami. Ale je třeba si uvědomit, že v případě katolíků a vlastně všech věřících křesťanů se jedná také o citový problém, a nejen politický a společenský," doplnil.

S obavami si všímá toho, že diváckou obec v Česku již zase dráždí některé druhy inscenací. Na počátku 90. let tomu prý bylo podobně, pak se postupně staly hry například Elfride Jelinekové a Clause Peymanna běžnými. "Mylně jsme nabyli dojmu, že tomu tak bude navždy a můžeme na těchto základech stavět dál. Chyba lávky. Lidé, kteří do divadla nechodí, nebo jen málo, budou chtít navěky komedie, muzikály a nekomplikovaná dramata," konstatoval Zetel.

Podle Buraje má mít dobré umění v sobě neklid, ambivalentnost, má provokovat ke kritickému myšlení a nekolaborovat s ideologií a s jednoznačností. "Dnešní dominantní ideologií je kapitalismus, proto vnímám jako základní morální úkol tvůrce, bojovat proti tomu, aby se dílo stalo v první řadě produktem. V tomto si morálností Frljičovy tvorby nejsem zcela jistý, ale každopádně to, že používá náboženské nebo národní symboly, je zcela standardní umělecká strategie," míní Buraj.

Kritikům brněnského uvedení inscenace Naše násilí a vaše násilí podle Buraje chybí základní pochopení pro to, jak číst současné umění. "Umění je věcí kontextu. Kritizovat můžeme komplexní režijně dramaturgickou koncepci, ale vytvořit seznam zakázaných jednotlivostí je cestou k fašismu," dodal. Umění, škola i politika by podle něj měli vracet lidi k vnímání reality jako komplexní a provázané, kdy izolace jednotlivostí a jejich dezinterpretující výklad může sloužit manipulaci.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šefr Igor

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ