Kratochvílova žaloba může zničit část pražských divadel
25.06.2008 14:35 Původní zpráva
Spolumajitel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl a Oldřich Lichtenberg za divadla Hybernia a Broadway se v nejbližších dnech chystají podat žalobu na pražský magistrát, který podle nich dotacemi zvýhodňoval konkurenci.
Pražské komorní divadlo, Semafor, Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo Na Jezerce nebo Divadlo Bez zábradlí jsou mezi těmi, po nichž by mohl podle představy žalobců soud požadovat vrácení mnohamilionových částek. Žalující podnikatelé z divadel Ta Fantastika, Hybernia a Broadway je totiž považují za svou konkurenci a vadí jim, že na rozdíl od nich nedostali v minulých letech od magistrátu dotace na své projekty. Důsledkem Kratochvílovy a Lichtenbergovy žaloby na magistrát by mohla být povinnost všech divadel, která formálně nejsou neziskovými společnostmi, vrátit dotace, jež v minulých letech získaly.
Petra Kratochvíla k podání žaloby podle jeho slov přimělo vyjádření Evropské komise, která aktuálně projednává jeho stížnost a jejíž zástupci v uplynulých dnech jednali s pražským magistrátem. Podle pondělního prohlášení radního Milana Richtera zástupci Evropské komise kladně hodnotili dotace na prodanou vstupenku, které nyní Praha ruší. Právě dotace na vstupenku byly podle Kratochvíla alespoň pokusem o nastolení rovnosti v divadelním podnikání. "Těžce nalezený kompromis ale bohužel Praha pod tlakem některých nespokojených umělců zrušila," uvedl Kratochvíl. "Pražský magistrát podlehl nátlaku ulice."
Žalobu chce právní zástupce Kratochvíla a Lichtenberga podat u českých soudů. Petr Kratochvíl tvrdí, že si je díky Evropské komisi oprávněností žaloby jist: "Z konzultace jasně vyplynulo, že grantový systém, na který jsem si stěžoval, byl diskriminační." Přesný text stanoviska však zatím Kratochvíl ani pražský magistrát nezveřejnili.
Kdo je podnikatel, a kdo ne?
Podstatou problému, který bude muset soud řešit, je otázka, zda je pro poskytování grantů rozhodující formální právní statut dotyčné instituce. Petr Kratochvíl dlouhodobě prosazuje názor, že každé divadlo, které není neziskovou organizací a je zapsané jako obchodní společnost, je jeho konkurentem. Jiný výklad evropského pravidla "de minimis", které dovoluje podpořit podnikatelské subjekty maximálně dvěma sty tisíc eur na tři roky, považuje za oprávněné příjemce vyšších dotací i společnosti s ručením omezením, které nedosahují zisku a plní veřejnou službu.
Foto: Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.