Pražská Laterna magika uvede 3. března premiéru inscenace Legendy magické Prahy. Vychází z představení Černého divadla Jiřího Srnce, kde bylo toto téma dříve zpracováno v projektech Legendy staré matky Prahy a Ahasver. V novém prostoru však dostane nápad provést diváka po stopách některých více i méně známých pražských pověstí novou podobu: s novou choreografií, hudbou, kostýmní výpravou, scénografickým řešením i filmovou projekcí.
"Všechny spolupracovníky jsem si svobodně zvolil, včetně choreografa Jiřího Zusky. Hodlám využít tradičních možností této scény a udělat manýristické a barokní divadlo," řekl na tiskové konferenci v Praze Srnec, který letos oslaví osmdesátiny.
Nové multimediální představení připomene například Fausta a anglického alchymistu Edwarda Kelleyho, dále tajemná setkání císaře Rudolfa II. s filozofem, mystikem a velkou osobností pražské židovské kultury rabínem Löwem a jeho golemem i legendu spojenou s vytvořením Staroměstského orloje před 600 lety. Příběhy, jimiž diváci projdou, stmelí postava Kráčivce, průvodce celým dějem i aktéra událostí.
Hudbu k představení zkomponoval Kryštof Marek, kostýmy a masky pro inscenaci navrhla Šárka Polak Hejnová, scénografického řešení se ujal dlouholetý spolupracovník Laterny magiky Miloslav Heřmánek. Podle uměleckého šéfa souboru Zdeňka Prokeše jde po delší době o projekt, který vychází z principů Laterny magiky a naváže na její odkaz. Tato scéna se tak opět stane syntetickým divadlem, ve kterém technologie není účelem, ale prostředkem umělecké tvorby a divadelní poetiky.
Podle Srnce jsou v inscenaci použity i prvky černého divadla, i když jen v malé míře. Zvláštností je pět postav, které jsou dílem v černém a dílem ve zlatém. Vystupují tak, že někdy vidět jsou a jindy ne. Promítat se bude na pohyblivý systém ploch kombinovaný s prvky tradiční dekorace. Pohyblivé lamely mohou členit prostor vytvářením různých konfigurací a formátů. Vedle toho se používají také plošné transparentní materiály umožňující prolínání obrazu a živého aktéra.
Představení podpořil mecenášský klub Národního divadla částkou 120 000 korun. Hrát se bude nejenom večer, ale vzhledem k typu "rodinného představení" i o víkendech odpoledne.