Městská divadla připomenou nedožitou stovku Horníčka

Kultura
5. 11. 2018 22:31
Miroslav Horníček.
Miroslav Horníček.

Výstavu fotografií a scénickou koláž inspirovanou životem a texty Miroslava Horníčka připravila Městská divadla pražská k nedožitým stým narozeninám herce, režiséra, dramatika a výtvarníka. Inscenace Horníček 100 v režii Davida Czesanyho bude mít premiéru 10. listopadu na den hercova narození. Horníček na scénách Městských divadel pražských strávil s přestávkami 36 sezon. O chystaných projektech informovala mluvčí divadla Lucie Korbeliusová.

V roce 1955 si Horníčka Jan Werich vybral za svého nového jevištního partnera. Tím začalo Horníčkovo divadelní působení v Městských divadlech pražských trvající bezmála čtyři desetiletí, během kterých se divákům představil ve třech dramatických oborech: jako herec, režisér a později i jako dramatik. Celkem se podílel na téměř třicítce inscenací z repertoáru Městských divadel pražských.

Výstavu ve foyer divadla ABC tvoří kolekce fotografií a tiskovin. Na 27 panelech je možné zhlédnout jeho kariéru na scénách Městských divadel pražských. Významnou měrou jsou zastoupeny i jeho autorské komentáře a vybrané citace z autobiografie.

Na výstavu pak navazuje scénická koláž ze života Miroslava Horníčka v režii Davida Czesanyho s novými členy hereckého souboru Beátou Kaňokovou, Petrem Konášem a Tomášem Havlínkem. Premiéra je naplánovaná na 10. listopadu v 17.00 v kavárně divadla ABC.

Horníček na divadelní prkna vstoupil na plzeňské reálce, kde spoluzaložil Studentský avantgardní kolektiv. Po absolutoriu nastoupil úřednickou dráhu, ale již v roce 1941 přijal angažmá v Městském divadle v Plzni. Po válce odešel do pražského divadla Větrník a přestoupil do Divadla satiry, kde vytrval do roku 1949. Následovalo šest let v Národním divadle.

Rozhodujícím pro Horníčkův další umělecký vývoj bylo zmíněné setkání s Janem Werichem, jemuž byl od poloviny 50. let v Divadle ABC šest let hereckým partnerem. Po něm zdědil také přívlastek filozofujícího klauna. K dalším jeho velkým jevištním společníkům patřili Jiří Suchý, jemuž dělal spoluhráče na prknech Semaforu (1965 až 1968), a Miloš Kopecký. V Semaforu Horníček zazářil například ve hře Člověk z půdy, s Kopeckým oba bavili diváky v Horníčkově hře Tvrďák. Během profesní kariéry byl i členem Hudebního divadla v Karlíně (1962 až 1964).

Od počátku 70. let vystupoval především ve svých autorských divadelních i televizních recitálech, z nichž získaly velkou oblibu Hovory H (1969 až 1971). Horníček je známý i z filmového plátna, mezi jinými se objevil ve snímcích Kam čert nemůže (1959) či Táto, sežeň štěně! (1964). Neméně velkou popularitu zajistila později Horníčkovi role v televizním seriálu Byli jednou dva písaři (1972), v němž hrál po boku Jiřího Sováka.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Humpálová Zuzana

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ