Na Nové scéně ND bude mít premiéru opera Don Hrabal

Kultura
14. 12. 2017 08:20
Bohumil Hrabal.
Bohumil Hrabal.

Na Nové scéně Národního divadla (ND) se ve čtvrtek pod taktovkou Jana Chalupeckého a v režii Lindy Keprtové uskuteční premiéra opery Miloše Orsona Štědroně nazvané Don Hrabal. Titulní roli opery o Bohumilu Hrabalovi ztvární Roman Janál. Opera vznikla na objednávku ND 20 let po smrti spisovatele.

"Klíčové téma opery je samozřejmě sám Bohumil Hrabal. Jeho svět, jeho obrazy, které vidíme každý jinak, jeho slova, které čteme každý jinak. Opera, i když není nijak nepříjemně dlouhá, rozkrývá důležité a klíčové vztahy, které formují většinu obyčejných lidí. Vztah s matkou, vztah k opačnému pohlaví, lásky, touhy, cesta ke smrti, ať už si ji připouštíme, či nikoliv," uvedla režisérka Keprtová.

Jako tři osudové Hrabalovy ženy se představí Yukiko Kinjo (Múza), Jana Sýkorová (Pipsi) a Lenka Šmídová (Matka). V opeře nechybí sbor milovaných koček a hejno holubů, kteří byli svědky posledních chvil spisovatele při pádu z okna Nemocnice na Bulovce.

Osobnost Hrabala inspirovala skladatele Štědroně už podruhé. V inscenaci Krásné psací stroje uváděné Divadlem Na zábradlí se Hrabal objevuje jako jedna z hlavních postav. Zároveň s operou Don Hrabal připravilo ND tematickou výstavu fotografií Pavla Štolla v prostorách kavárny Nona na Nové scéně ND.

Nejbližší operní premiérou ND bude 18. ledna Billy Budd od Benjamina Brittena v režii Daniela Špinara a pod vedením dirigenta Christophera Warda.

Autor: ČTK Foto: , Youtube/Rozhlasové hry

Další čtení

ilustrační foto

Za Česko bude o Oscara bojovat dokument Kdyby se holubi proměnili ve zlato

Kultura
19. 8. 2026
Pepa Lubojacki převzala během 76. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně cenu Berlinale za dokumentární film „Kdyby se holubi proměnili ve zlato“

Českým kandidátem na Oscara je dokument Kdyby se holubi proměnili ve zlato

Kultura
Aktualizováno: 19. 8. 2026 11:42
ilustrační foto

Na Plzeňsku bude o víkendu festival Hip Hop Kemp, chystá se na něj i policie

Kultura
18. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ