Na Vinohradech hrají Woodyho Allena

Kultura
1. 2. 2012 16:00
Václav Vydra a Jana Stryková v inscenaci Natálie Deákové.
Václav Vydra a Jana Stryková v inscenaci Natálie Deákové.

Adaptací úspěšného filmu Woodyho Allena Mocná Afrodité je hra, kterou v pražském Divadle na Vinohradech nastudovala v překladu Dany Hábové režisérka Natália Deáková. Autorkami adaptace byly Marie Špalová a Martina Schlegelová, které ji v roce 2002 pořídily pro absolventskou inscenaci ve studentském Disku.

Na jevišti se objevili například Václav Vydra, Jana Stryková, Barbora Poláková, Ladislav Frej, Jiřina Jirásková, která alternuje s Iljou Rackem, Vendulka Křížová a Michal Novotný. První představení bylo 20. ledna.

Hlavní postava Lenny Weinreb je sportovní novinář, který žije ve vztahu s galeristkou Amandou. Ona chce mít dítě, a tak jejímu tlaku podlehne a adoptují syna Maxe. Lenny ale jednoho dne začne pátrat po jeho skutečné matce, najde ji a zjistí, že mladá žena vede velmi svérázný život.

Americký filmový režisér, scenárista, spisovatel a dramatik Woody Allen se ve svých filmech soustředí právě na komedie, mnohdy balancující na hranici parodie. Zabývá se tématem lidské sexuality a problémů, které s ní souvisejí. Jeho snímky mají často autobiografické rysy. Nejinak je tomu i v Mocné Afrodité, která získala Oscara za nejlepší herecký výkon Miry Sorvinové ve vedlejší roli.

Režisérka Natália Deáková pracovala na Vinohradech potřetí. V roce 2009 nastudovala pro zkušebnu hru Mariuse von Mayenburga Ošklivec a v roce 2010 inscenovala adaptaci Kafkova Zámku. Tento příběh, navíc komentovaný výsostně divadelním elementem - antickým chórem, se podle ní k jevištnímu ztvárnění přímo nabízí. Když hlavní hrdina naváže s pravou matkou adoptovaného syna vztah, právě chór to komentuje připomínkami antických bájí.

"Chtěla jsem, aby byl představitel této role stejně jako Woody Allen ve filmu 'velké dítě'; měl v sobě cosi bezbranného, hravého a zároveň energického a nezdolného. To Václav Vydra skvěle splňuje. Kromě vizuálních rysů se nejvíc liší asi svým optimismem, chutí do života, Allen je přece jen o dost větší skeptik," podotkla k inscenaci Deáková.

Na Allenových filmech ji fascinuje inspirace Beckettem, Bergmannem a na druhé straně bratry Marxovými či Chaplinem. Tedy to, jak autor spojuje tyto vlivy v tragikomickou směs, věrně zrcadlící náš běžný život. "Allen se koncentruje na běžné problémy, obyčejné lidi. Osciluje mezi tématem lásky a smrti, nazírá na ně s odstupem a zároveň s pochopením pro nedokonalost člověka a ještě se u toho poťouchle baví. Vyvozuje absurdní závěry a nutí nás nebrat se tak vážně," uvedla.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ