Pardubické železniční nádraží se na několik dnů promění v kulturní scénu. Divadlo 29 se spolu se spolkem Offcity rozhodlo na několik dní nádražní prostory využít a inscenovat tam sérii uměleckých akcí. Budou účinkovat hudebníci, vizuální umělci, performeři i historici.
"Vedle několika akcí ve veřejném prostoru nádražní haly a přednádraží se budou naše aktivity odehrávat i v prostorách bývalého kina Sirius, které se veřejnosti znovu otevřou po téměř devíti letech," uvedl programový ředitel Divadla 29 Zdeněk Závodný.
Program je naplánován na čtyři všední dny 12., 13., 19. a 20. června. V kině se uskuteční například přednáška a projekce Filmového klubu, který tam v minulosti několik let působil, koncert newyorské kapely Weird Owl, audiovizuální performance dua Blažíček a Zbořil, první mimopražské vystoupení Pražského improvizačního orchestru a pohybové představení Antiwords inspirované dílem Václava Havla a jeho hrou Audience.
V nádražní hale budou moci cestující spatřit tančící anděly dvojice tanečnic Lucie Kašiarové a Vandy Hybnerové, zhlédnout rakouskou uměleckou skupinu Faxen z Lince, zaměřující se na práci se zvukem, i duet původem maďarských tanečníků s jejich představením Jinx 103. Připravena bude přednáška s procházkou s historikem architektury Františkem Václavíkem, skupina improvizujících tanečníků a hudebníků Moving Orchestra či zpěvačka Ridina Ahmedová s hudebníkem Jaroslavem Kořánem.
Do dění se zapojí také mladý český umělec Richard Loskot, který byl už podruhé nominován na prestižní cenu Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let. Speciálně pro pardubické nádraží vytvořil světelnou instalaci s názvem Čas je ve hvězdách, která bude umístěna v prostorách nádražní haly po dobu trvání celé akce. Podrobný program je zveřejněn na stránkách Divadla 29.
Divadlo 29 a spolek Offcity navazují na rozsáhlý site-specific projekt Automatické kulturní mlýny, který se konal od května do října 2013 v areálu pardubických mlýnů architekta Josefa Gočára. Dalšími pořadateli jsou festival Tanec Praha, spolek Terra Madoda, Filmový klub a Seek Harbor booking.
Pardubické vlakové nádraží je jednou z nejvýznamnějších staveb poválečné funkcionalistické architektury v zemi. Jeho návrh je dílem architektů Karla Řepy, Karla Kalvody a Josefa Dandy. Dokončeno a veřejnosti zpřístupněno bylo v roce 1958, dnes je stavba památkově chráněná.