Národní divadlo okupují myši. Představí se v nové hře

Kultura
25. 5. 2016 17:51
 Diváci, kteří při příchodu dostanou myší masky, se ocitnou na zasedání myšího kongresu.
Diváci, kteří při příchodu dostanou myší masky, se ocitnou na zasedání myšího kongresu.

Laboratorní myši jsou tradiční součástí vědeckých experimentů i vhodnými miláčky do domácnosti. Ze života jejich společenství v ideálních podmínkách lze však mnohé usoudit i pro osud lidstva, domnívá se režisér a spoluautor poslední dramatické novinky sezony činohry Národního divadla v Praze Jiří Havelka, která má na Nové scéně premiéru 26. května.

Po dnešní generálce inscenace s názvem Experiment myší ráj, kterou napsal s dramaturgyněmi Martinou Sľúkovou a Martou Ljubkovou, upozornil, že inspiraci bral z internetu. Konkrétně z pokusů amerického psychologa a etologa Johna B. Calhouna (1917-1995), který studoval kolonie hlodavců žijících v ideálních podmínkách. Navzdory dostatku potravy a absenci predátorů však myši vždy po určitém čase vyhynuly. Pesimistické náhledy na "vymírající Evropu" a příčiny jejího úpadku svádějí ke srovnání například s koncem římského impéria. I Calhounovy experimenty jsou s tím v něčem podobné.

Inscenace má zvláštní tvar. Diváci, kteří při příchodu dostanou myší masky, se ocitnou na zasedání myšího kongresu, jakési "myšance" (podle slova aliance). Řečníci za předsednickým stolem, rovněž v maskách, po zpěvu hymny Jednou budem dál poukazují na vznešené myší ideály. Reakce přítomných účastníků zasedání z publika však stále častěji upozorňují na devalvaci "mezimyšských" vztahů, samotu myších seniorů a ztrátu životního elánu. Ukazuje se, že myši mají stejné problémy jako lidé - a čísla na velkoplošné obrazovce informují přítomné o stále se snižujícím počtu myší populace. Na jevišti se objeví například Lucie Juřičková, Taťjana Medvecká, Vladislav Beneš, David Prachař a Jan Bidlas. Příspěvky všech jsou složeny pouze z monologů.

Inscenace s názvem Experiment myší ráj.

"Pokusy s omlazením, s mozkem či v oblasti genetiky, kdy člověk testuje na zvířeti, jsou známé. Co kdybychom se ale testovanou myškou stali my?" komentovala tento jevištní experiment Ljubková. A tak přinášejí vědecký důkaz rozkladu společnosti, v níž ti, kteří vstupují do ráje, nevyhnutelně zanikají.

Calhounovy experimenty vždy končily vyhynutím hlodavců. Po počáteční píli a populační explozi však pokaždé nastala třetí fáze, která bezprostředně předcházela pádu. Mladí jedinci nenacházeli uplatnění ve společnosti a jejich frustrace vedla k bezdůvodnému násilí. Jiní se odmítali rozmnožovat. Matky nedokázaly donosit potomky a pokud se tak stalo, o mláďata ztratily zájem. Objevili se i jedinci, kteří se zajímali jen o svůj vzhled, ale zcela se vyvázali ze sociálních vztahů.

Ukazuje se, že myši mají stejné problémy jako lidé.

Podle Havelky je zřejmé, že obrovský boom dokumentárního divadla či interaktivních performačních her je důkazem vůle divadla uniknout vlastní uzavřenosti, zapouzdřenosti a umělosti, důkazem snahy o návrat živé a podstatné komunikace. "Protože jakmile divadlo přestává interagovat s divákem, jakmile ho nezasáhne autentickým prožitkem a stane se jen demonstrací nápadů či estetickou kratochvílí, stává se mrtvým," podotkl.

Autor: ČTK Foto: , www.narodni-divadlo.cz

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ