Národní divadlo opustí Kolowrat, repertoár jde na Novou scénu

Kultura
2. 6. 2014 11:56
Divadlo Kolowrat dál bude sloužit jako zázemí ke Stavovskému.
Divadlo Kolowrat dál bude sloužit jako zázemí ke Stavovskému.

S koncem sezony opustí pražské Národní divadlo (ND) svou pátou scénu - podkrovní Kolowrat, kde bylo hostem od roku 1991 v mecenášském pronájmu rodiny Kolowrat-Krakowských. Většina repertoáru přejde na Novou scénu.

Česká první scéna však bude moci i nadále užívat technickou budovu Kolowratského paláce včetně podzemí, která obsahuje důležité technologické zázemí pro Stavovské divadlo. Umělci budou moci nadále navštěvovat divadelní klub v suterénu. To vše za symbolický nájem 1 Kč ročně, tedy jako dosud.

Jeviště pod střechou raně barokního paláce, který byl opraven s rekonstrukci sousedního Stavovského divadla a sloužil české první scéně jako její provozní budova, nabídlo především místo k realizaci komorních her. Divadlo Kolowrat tu zahájilo činnost 2. prosince 1991 premiérou hry Felixe Mitterera Návštěvní doba.

Zázemí divadla Kolowrat."Od té doby bylo uvedeno 56 činoherních inscenací a projektů, z toho pět scénických čtení. Opera tu uvedla deset a balet tři premiéry," uvedl mluvčí ND Tomáš Staněk. V dramaturgii podle něj převažovali autoři zahraniční: 35 děl proti 21 českým. Nejvíce repríz, 129, dosáhla inscenace Na ústupu z pera britského dramatika Williama Nicholsona.

Oblíbená byla i benefiční představení, v nichž svou hereckou kariéru připomněly osobnosti jako Blanka Bohdanová, Vlasta Chramostová, Luba Skořepová, Jan Kačer a Radovan Lukavský. Právě jeho benefice s názvem Nebyl jen Hamlet z nich měla nejvíce repríz - třiašedesát.

I na tomto komorním jevišti se objevily mimořádné výkony. Iva Janžurová obdržela Cenu Alfréda Radoka 1998 za herecký výkon roku a také cenu Thálie za ztvárnění Winnie ve hře Samuela Becketta Šťastné dny.

Ověnčena cenami byla soudobá opera Aleše Březiny v režii Jiřího Nekvasila A zítra se bude... V divadelním zpracování soudního procesu s Miladou Horákovou ztvárnila hlavní roli Soňa Červená a získala za ni Radokovu cenu, skladatel Aleš Březina zabodoval v kategorii Hudba.

Inscenace Blackbird od Davida Harrowera vynesla Cenu Thálie Jiřímu Štěpničkovi za roli Raymonda.

Kolowrat se stal i prostorem k hostování českých a zahraničních souborů, například Slovenského národního divadla či souboru Teatro di Roma. Nejvíce tu zdomácněla Dětská opera Praha, která v letech 1999-2012 uvedla 27 projektů.

"Před otevřením Stavovského divadla po rekonstrukci jsme hledali komornější prostor, kde by bylo možno uvádět tituly s malým obsazením a bez nároků na scénografii. O prostoru v podkroví jsme původně neuvažovali - byla to zkušebna s problematickým vstupem a bez zázemí. Napadlo to až tehdy nového šéfa činohry Ivana Rajmonta. Hrabě Kolowrat s tím souhlasil a dovolil, aby divadlo neslo jeho jméno," řekl současný poradce ředitele ND Bedřich Gregorini. Teprve v dalších letech se podle něj scéna vybavovala scénickým osvětlením, elektroakustikou a zázemím pro herce.

Podle Staňka Národní divadlo využívalo tyto prostory včetně dalších v paláci za symbolickou jednu korunu českou ročně. "Rod Kolowrat-Krakowských tak potvrdil svou dlouholetou pozici jednoho z největších mecenášů a podporovatelů české kultury," dodal.

Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková, ČTK/Zbyněk Stanislav

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ