V pondělí 29. června bude mít v Národním divadle v Praze premiéru kabalistické drama George Whytea nazvané Golem 13. Jde o první uvedení tohoto současného díla předního britského autora, k němuž hudbu složil dnes nejvýznamnější izraelský skladatel Noam Sheriff.
Představení se uskuteční v rámci konference o osudu majetku obětí holokaustu a u příležitosti 400. výročí úmrtí mudrce a rabína Maharala.
Režisérka Julia Pevznerová nastudovala inscenaci v poloscénické verzi. Přízračné drama, jehož děj jde od starodávné minulosti do vzdálené budoucnosti, předvídá možné splynutí kabalistické mystiky s vyspělou technologií, které by vedlo k vytvoření Golema 13 a výrazně tím ovlivnilo budoucnost lidstva.
"Původně mělo jít o koncertní verzi, pak se z ní zrodilo uvedení v kostýmech a kulisách. V tuto chvíli však nejsme schopni říci nic konkrétního o dalších reprízách. Po premiéře si sedneme a budeme o tom přemýšlet," řekl ředitel české první scény Ondřej Černý.
Sci-fi ze včerejška
"Není to opera a není to také politika. Není to sci-fi, jen věda. Je to sci-fi ze včerejška, která je vědou dneška," řekl Whyte, který je britským občanem maďarsko-českého původu. On sám při holokaustu přišel o 35 členů rodiny. To přispělo k jeho rozhodnutí věnovat se boji proti rasovým předsudkům a antisemitismu. Je všestranným spisovatelem a dramatikem s hudebním vzděláním. Při rozsáhlém využití archivních materiálů vyvinul působivý dramatický styl, v němž je dramatičnost vystupňovaná protichůdnými, opakovaně deklamovanými a zpívanými texty.
Skladatel a dirigent Noam Sheriff patří k nejvýznamnějším izraelským hudebníkům. Narodil se v Tel Avivu. Studoval skladbu a dirigování v Tel Avivu, Berlíně a Salcburku i filosofii na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Jeho hudba spojuje východní a západní vlivy, prvky starověkých středomořských kultur a Západu.
Foto: ČTK