Na divadelním Festivalu Farma 2007 vystoupí několik světově známých divadelníků, jejichž umělecký výraz se pohybuje na hranici divadla a jiného uměleckého žánru. Festivalu poskytli záštitu Václav Havel a Eugenio Barba.
Na přehlídce, která bude ve dnech 27. - 31. května probíhat ve Švandově divadle v Praze a v kulturním prostoru Preslova 9, se odehraje několik unikátních světových a českých premiér. Jednu ze svých slavných inscenací zde představí například legendární divadelní laboratoř Eugenia Barby Odin Teatret z Dánska, která se už od šedesátých let věnuje zkoumání divadelní komunikace prostřednictvím hlasu, pohybu a gesta kontaktem s jinými kulturami, jako jsou Amazonie, Peru nebo Japonsko.
Dalším unikátním projektem je představení Kódy života – poslední předpověď dvou bývalých členů DV8 Physical Theater Jordiho Cortese a Charloty Öfverholmové, které je koncipováno jako reflexe totalitních pozůstatků ve východním bloku.
„Všechny umělce, kteří na festivalu vystoupí, spojuje žánrové prolínání,“ řekl o programu festivalu jeho ředitel Viliam Dočolomanský. „Soubory pracují na pomezí koncertu, tanečního divadla, performance a rituálu. Komunikují beze slov, bez vysvětlování. Čerpají především z kulturních výzkumů, ne z literatury,“ dodal.
Festival je koncipován jako několikadenní „fiesta“. Všechny jednotlivé projekty na sebe navazují. Ráno proběhne několik workshopů, odpoledne premiéry dokumentárních filmů o tom, jak vznikala jednotlivá představení, která budou uvedena večer. „Diváci budou mít unikátní možnost konfrontovat dokument o vzniku představení s jeho výslednou podobou,“ řekl Dočolomanský. „Projekce filmů bude také akčními vstupy komentovat profesor Leszek Kolankiewicz, který jako bývalý spolupracovník Jerzyho Grotowského patří mezi nejvýznamnější postavy současné divadelní a kulturní reflexe,“ dodal.
Podle ředitele Švandova divadla Daniela Hrbka je tento festival první větší akcí, která se bude v prostoru Preslova 9 konat. „Naší snahou je upozornit na to, že v Praze neexistuje rezidenční prostor se zkušebnou určenou pro tento druh divadla,“ řekl Hrbek. „Chtěli bychom proto pomocí festivalu získat sponzory na rekonstrukci Preslovky a takovéto centrum zde vytvořit,“ dodal.
Festival pořádá divadelní skupina Farma v jeskyni. Té se jako jedinému českému divadelnímu soubor podařilo prorazit mezi celosvětovou divadelní konkurenci. Svědčí o tom několik ocenění, které soubor získal v roce 2006 na významném Fringe Festivalu v anglickém Edinburghu.
Soubor, který v budoucnosti čeká turné po USA a Jižní Koreji, představí na festivalu své inscenace Čekárna a Sclavi – Emigrantova píseň. Dalšími umělci, kteří zde vystoupí, bude jihokorejská bubenická skupina Dulsori, která zkoumá elementární účinek rytmu na člověka, ukrajinská zpěvačka Mariana Sadovska se svým projektem inspirovaným laponským zpěvem Joik a interdisciplinární argentinský umělec Javier Cura, který vychází z vlastních zkušeností s tangem, kung–fu, kontaktní improvizací, dramatem a výtvarným uměním.
„Festival má být základním manifestem této tvorby pro českého diváka,“ řekl o festivalu Dočolomanský.
Foto: Farma v jeskyni