
Kylián, který je jednou z největších světových osobností současného tance, oslavil šedesátiny v březnu. Současné dva večery jsou poděkováním za jeho dlouholetou činnost a prezentaci české kultury ve světě. Národní divadlo je pořádá ve spolupráci se společností Real - International Arts Services.
Jubilantovi Kyliánovi po představení gratulovali šéf baletu Národního divadla Petr Zuska, ředitel Národního divadla Jiří Černý a ředitel společnosti Real Jiří Opěla, z jehož iniciativy se sobotní večer konal. Kylián neskrýval radost nad tím, že se v Národním divadle uvádí ten nejprogresivnější současný tanec. Citoval nedávno zesnulého divadelního historika Milana Lukeše, který říkal, že Národní divadlo není Národní muzeum. "To, co se dnes tady dělo, že se vám to líbilo, to potvrzuji," řekl.

Choreografie Sleepless (Bezesná) měla světovou premiéru v roce 2004. Hudbu k ní napsal Dirk Haubrich podle jednoho z pozdní děl Mozarta - adagia pro skleněnou harmoniku. Složil je pro slepou dívku, která na něj zapůsobila hrou na tento nástroj. Kylián harmoniku viděl jako malý chlapec v pražském muzeu na náměstí, kudy pravděpodobně chodil i Mozart a kde byl i ústav pro nevidomé, kde kdysi Kylián navštěvoval své první hodiny klavíru.
Choreografie 27'52'' má název podle délky svého trvání a měla premiéru v roce 2002. Je taneční hříčkou o hledání a pocitu být hledán, o vlastnění a pocitu být vlastněn, odmítání i přitahování. Pohybují se v něm tanečníci, reflektory, promítací plátno i pódium, zvukový doprovod třem párům tanečníků tvoří deklamace básníků od Baudelairda po současné francouzské šansoniéry.
Châpeau (Klobouk) vytvořil Kylián u příležitosti oslav 25. výročí nastoupení nizozemské královny Beatrix na trůn v roce 2005 a věnoval ho ženě známé oblibou v kloboucích. Tanečníci mají kromě zlatých taftových sukní na hlavách okázalé klobouky. Jejich předstíraný zpěv doprovodné hudby na písně Prince činí vystoupení trochu komickým, pohyby tanečníků se ale přesto vyznačují jedinečným Kyliánovým stylem plným výstřednosti, ale i lyričnosti a rychlými a přesto plynulými pohyby.
Nizozemské taneční divadlo tvoří především soubor NDT I, který vznikl již v roce 1959 a je určen pro tanečníky přibližně do 38 let. Soubor NDT II funguje jako most mezi školou a profesionální dráhou a unikátní NDT III v letech 1991 až 2006 soustřeďoval tanečníky po čtyřicítce; kvůli finanční situaci divadla ale zatím nepokračuje.
Ilustrační foto: archiv