Nové kontroverzní představení Drážďanské státní činohry varuje před nebezpečím, které může vycházet z Alternativy pro Německo (AfD). Politiky strany, kterou mnozí považují za pravicově radikální, otevřeně přirovnává k nacistům. Na sobotní (26. ledna) premiéře diváci hru Modrý zázrak ocenili hlasitým potleskem, někteří se ale ptají, jestli nejde v kritice příliš daleko a nestává se tak propagandou.
Hra režiséra Volkera Lösche ukazuje, jak by spolková republika mohla vypadat, kdyby se moci ujala opoziční protiimigrační strana a německá demokracie by se rychle začala měnit v diktaturu. Lidé, kteří stranu zpočátku podporovali, brzy zjišťují, že jejich svoboda slova je oklešťována a že se musí pevně držet nedotknutelné Modré knihy, v níž jsou shromážděny části programu AfD a výroky jejích politiků. Když tak neučiní, hrozí jim smrt, stejně jako třeba homosexuálům nebo migrantům.
Antiutopické představení, které vzniklo ve městě, kde má AfD velmi silnou podporu voličů, přitom přední straníky otevřeně srovnává s nacisty. V jedné scéně se tak podle týdeníku Die Zeit například nacistický doktor z Osvětimi Josef Mengele setkává s postavou nazvanou Höggenland (kombinace příjmení politiků AfD Björna Höckeho a Alexandera Gaulanda). Höggenland si stěžuje na to, že kolem něj roste "islámská školka". Mengele mu pak navrhne, že by se tomu dalo zabránit podáváním pilulek, díky nimž se muslimové nebudou rozmnožovat.
Děj asi dvouapůlhodinové grotesky, jejíž název odkazuje na tradiční barvu AfD, několikrát přeruší vystoupení zástupců drážďanských iniciativ, které pomáhají přistěhovalcům nebo bojují proti krajní pravici. Obhajují v nich hodnoty, za které se angažují, a zároveň vyjadřují obavy, aby se saská politika po letošních zemských volbách neposunula příliš doprava.
I kvůli takovýmto scénám si někteří kladou otázku, jestli režisér Lösche, který musel čelit i nevůli části zaměstnanců činohry, nezašel příliš daleko. "Je to celé ještě divadlo? Nebo propaganda? Zneužití pódia? A navíc zneužití veřejných prostředků?" shrnula některé otázky rozhlasová a televizní stanice MDR.
Saská AfD na ně odpovídá jednoznačně. "Je to neuvěřitelné, že státní divadlo ve jménu svobody umění a s penězi daňových poplatníků poštvává proti demokraticky zvolené straně, která navíc v posledních spolkových volbách získala v Sasku nejvíce hlasů."
Režisér Lösch si uvědomuje, jak provokativně jeho nová hra může působit. Zároveň ale zdůrazňuje, že pokud jde o citáty politiků AfD, jsou všechny reálné. "Ve hře ukazujeme, co by se stalo, kdyby se z těchto slov skutečně staly činy," podotýká.