Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) odvolala ředitele Národního divadla Ondřeje Černého, sdělil mluvčí této scény Tomáš Staněk. Divadlo dočasně povede ekonomický náměstek ministryně kultury Martin Sankot. Ministerstvo kultury zároveň vypisuje uzavřené výběrové řízení na nového ředitele divadla.
Ondřeji Černému, který stál v čele ND od roku 2007, měl původně skončit mandát 31. března příštího roku. Letos v únoru ministerstvo vypsalo konkurz na jeho nástupce, jehož se Černý zúčastnil. V den uzávěrky výběrového řízení tento konkurz MK zrušilo a od té doby nový nevypsalo. Později vedení ministerstva uvádělo, že namísto konkurzu bude nového ředitele vybírat tak, že odborná komise osloví vybrané osobnosti. Ani to se však dosud nestalo a MK nezveřejnilo ani složení případné komise.
Mezi důvody odvolání uvedlo ministerstvo stagnaci v transformaci divadla, které ministerstvo počátkem roku spojilo se Státní operou Praha. Spojení obou divadel provázely velké protesty zejména části zaměstnanců operního domu. Ministerstvo v nedávné době připustilo, že slučování scén provázejí problémy. Opakovaně však zdůrazňuje, že tento proces je nevratný.
Úřad se odvolává na dubnovou analýzu firmy BDO i na další interní analýzu ukončenou letos v srpnu. "Na základě zjištěných skutečností dospělo ministerstvo kultury k názoru, že situace uvnitř instituce není příznivá."
Arogance moci?
Bývalý ředitel Národního divadla Ondřej Černý v pátek na tiskové konferenci řekl, že jeho odvolání je ze strany ministerstva pouhou arogancí moci a že důvody, které ministerstvo uvádí, jsou zástupné. "S paní ministryní jsem v posledních měsících komunikoval poměrně často, během té komunikace nebyly vzneseny vůči mé práci vůbec žádné námitky," uvedl. Ani v pátek jej ministryně prý před odvoláním nekontaktovala.
"Odvolání ředitele Národního divadla téměř ze dne na den na začátku sezony je krok, který je zcela bezprecedentní. Jsem přesvědčen o tom, že důvody mého odvolání jsou jiné. Pevně doufám, že ND tuto situaci ve zdraví přežije a brzy se mu dostane ředitelské osobnosti, kterou si zaslouží," řekl Černý. "S paní ministryní jsem v posledních měsících komunikoval poměrně často, během té komunikace nebyly vzneseny vůči mé práci vůbec žádné námitky," uvedl. Ani dnes jej ministryně prý před odvoláním nekontaktovala.
Sesazení Černého kritizují i další představitelé ND. "Takovým způsobem odvolat ředitele ND lze jen v případě, že jde ruku v ruce s podáním žaloby. Pokud tomu tak není, je to nepřijatelné. Negativně to ovlivňuje celou společnost," uvedl šéf činohry Michal Dočekal. O dehonestaci Černého píše ve svém otevřeném dopise ministryni také děkan DAMU Jan Hančil. Podle něj se tímto způsobem odvolávají pouze "osoby podezřelé z majetkové trestné činnosti nebo v případě opravdu závažných manažerských selhání". Odboráři z bývalé SOP ale změnu schvalují; zejména oni proti spojení obou scén výrazně protestovali.
Základním nedostatkem jsou podle MK "chybně nastavené řídicí a provozní procesy, což se kromě ekonomické nestability odráží především v nejistotě a v demotivaci zaměstnanců a uměleckých pracovníků ND a SOP".
"Pokud se umělci cítí demotivováni, tak jedině kvůli ministerstvu, které se k ND chová jako k
onuci, která není hodna důstojné komunikace," vyjádřil se k tomu šéf baletu Petr Zuska.
Úřad se přitom odvolává i na audit, jemuž ještě před pár měsíci nepřikládalo téměř žádnou
váhu s tím, že měl být zadán jinak. Jeho výsledky měly sloužit jako podklad pro transformaci obou divadelních scén, zadán byl ale až po zahájení transformace.
Podle Černého se zabýval řídícími procesy a personálními otázkami v ND, vůbec ne ekonomickými procesy. Jeho výsledky dostal až čtyři měsíce poté, co je firma předala ministerstvu, a nikdo je s ním neprojednal.
O slučování obou divadel však rozhodlo ještě bývalé vedení ministerstva. Náměstek Radek Zdráhal, v jehož gesci tehdy tento krok byl, v úřadě již není. Krátce poté, co podle ministerstva letos v květnu odešel z organizačních důvodů, podal trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s hospodařením Státní opery Praha (SOP) v letech 1998 až 2010.
Sankot podle ministerstva bude divadlo řídit zejména z hlediska provozního a marketingového. "Zajistí plynulé pokračování transformačního procesu; dramaturgický plán dalších sezon bude mít za úkol nový ředitel," uvádí v tiskové zprávě.
Jmenování Sankota Černého příliš nenadchlo. "ND za 130 let své existence přežilo různé pohromy včetně požáru. Snad přežije i vedení člověkem, který prohlásil, že v divadle byl párkrát v životě a že divadlu vůbec nerozumí."
Manažer i divadelník
Vedení divadla předtím v pátek v otevřeném dopise požádalo ministryni kultury Alenu Hanákovou, aby zahájila proces výběru nového ředitele české první scény. Vyjádřilo znepokojení nad tím, že ačkoliv mandát současného ředitele Ondřeje Černého končí na konci března příštího roku, dosud není zřejmé, kdo po něm vedení Národního divadla převezme.Pod dopisem je podepsáno 11 představitelů ND. Ministryni upozorňují, že srovnatelné evropské divadelní scény znají jméno budoucího ředitele nejméně dva roky dopředu. V dopise varují před "nestandardními a nekoncepčními kroky" při výběru nového ředitele, protože by mohly být "destruktivní" a ohrozit stabilitu a posléze i prestiž Národního divadla.
Podle signatářů dopisu musí ředitel ND zvládnout provoz instituce jako manažer i jako divadelník, který je schopen sladit zájmy všech uměleckých souborů. "Dále musí jít o osobnost s potřebným morálním kreditem a přehledem v problematice současného divadla. V neposlední řadě je ředitel tváří Národního divadla, reprezentantem a strážcem jeho hodnot a tradic," píše se v dopise.
Dopis podepsali například současný ředitel Černý, umělecký šéf baletu Petr Zuska, šéf činohry Michal Dočekal, šéf opery Rocc, ředitelé Nové scény a Laterny magiky a administrativní, provozní, finanční a marketingoví ředitelé divadla. Ministryně později uvedla, že dopis neměl na její rozhodnutí vliv; Černý však míní, že ano.
Ondřej Černý Narozen: 1. října 1962 v Praze Vzdělání: Filozofická fakulta UK, obory knihovnictví a vědecké informace (1981-1986) a divadelní a filmová věda (1982-1983); od roku 1988 titul PhDr. Funkce: ředitel Národního divadla (od 1. dubna 2007); člen Rady mezinárodní výstavy scénografie a divadelní architektury Pražské quadriennale; člen Rady Národního muzea (od prosince 2009); korespondenční člen Saské akademie umění. Předchozí pozice: dokumentační pracovník Divadelního ústavu (1987-1990); redaktor časopisu Svět a divadlo (1990-1995); ředitel Divadelního ústavu (leden 1996-březen 2007); člen Umělecké rady Divadelní akademie múzických umění (do roku 2010); člen České komise pro UNESCO (do srpna 2011). - Je činný jako nakladatelský redaktor a překladatel divadelních her z německého jazyka. - Dramaturgicky spolupracuje s Pražským divadelním festivalem německého jazyka. - Jeho otec, divadelní kritik a teoretik Jindřich Černý, byl ředitelem Národního divadla v letech 1991 až 1993. - Při nástupu do funkce si Černý jako hlavní úkoly vytkl změnu právní formy první scény a to, aby umělečtí šéfové souborů ND byli jmenováni a odvoláváni ministrem kultury na doporučení nového poradního orgánu, nikoliv ředitelem ND samotným. - Asi nejkontroverznější událostí ředitelské kariéry Černého bylo sloučení ND a Státní opery Praha. O majetkovém propojení těchto institucí rozhodl někdejší ministr kultury Jiří Besser (STAN). Proti ztrátě samostatnosti protestovala část zaměstnanců Státní opery i veřejnosti, Černý nebyl proti. ND a opera se majetkově propojily počátkem letošního roku. Do roku 2015 má dojít ke sloučení baletních souborů a sólistů ND a SOP, naopak umělecká samostatnost orchestrů a sborů obou institucí má zůstat zachována. |