Operetní příběh z Japonska Mikádo uvede Jihočeské divadlo

Kultura
2. 5. 2017 13:56
bez popisku 909238
bez popisku 909238

Téměř 150 let starý příběh zasazený do Japonska předvede divákům soubor opery Jihočeského divadla. Inscenace Mikádo, která žánrově balancuje mezi operetou a muzikálem, je poslední premiérou souboru v této sezoně. Přesto, že příběh vznikl koncem 19. století, stále zůstává v mnoha aspektech aktuální. Novinářům to v úterý řekl režisér Mikáda Dominik Beneš.

"Je to líbivá komedie a taškařice. Autoři to psali ve stylu, že žádný druh humoru jim není cizí," uvedl. Mikádo napsali William Gilbert a Arthur Sullivan. Když ji poprvé uvedlo v březnu 1885 londýnské Savoy Theatre, zaznamenalo Mikádo 672 repríz.

Podle tvůrců z Jihočeského divadla díla autorské dvojice Gilbert - Sullivan nemají v Česku velkou tradici. "Ke společné práci je svedl jejich smysl pro absurditu a grotesku a více než ostatní skladatelé tohoto žánru ironicky poukazovali na aktuální společenský a politický stav. Uměleckým stylem navíc předznamenávají začátek klasického muzikálu. Možná právě to jsou důvody, proč nelákali divadelní impresária k jejich uvádění," řekl Beneš.

Podle něj je Mikádo oddechová komedie pro celou rodinu. Soubor opery Jihočeského divadla ji premiérově představí veřejnosti 4. a 5. května. "Čeká nás velmi barvitá inscenace jak výkony, tak vizuálně," uvedl Beneš.

Mikádo do češtiny přeložil Michael Žantovský přibližně před 30 lety. Jihočeské divadlo i vzhledem k tomu předlohu částečně upravilo. "Bylo tam spoustu nadbytečných postav a textu, který už v některých místech nebyl tolik aktuální. Takže jsme museli škrtat," uvedl dramaturg Daniel Detto.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Youtube

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ