Orfeus v podsvětí v novém kabátu. I s beatboxem a kankánem

Kultura
6. 7. 2017 09:55
Hudební divadlo Karlín.
Hudební divadlo Karlín.

V Hudebním divadle Karlín bude mít ve čtvrtek premiéru nové nastudování operety Orfeus v podsvětí skladatele Jacquesa Offenbacha. Režijní duo bratrů Cabanů nabídne satirické moderní pojetí včetně beatboxu, ve kterém děj posunuli z božského Olympu na půdu Evropského parlamentu. Hudebního nastudování se ujal dirigent Jan Chalupecký, choreografii připravil Jan Kodet.

Nesmrtelnost Offenbachově operetě zajistily efektní melodie, jiskřivé dialogy a v neposlední řadě i slavný kankán, který se stal hudebním symbolem Paříže. "Je to nádherné a stále aktuální dílo plné veselých chytlavých melodií pro všechny od pana doktora přes profesora z Akademie věd až po tetu z Nymburka," uvedl dirigent Chalupecký.

Režiséři nového nastudování slavné operety se podle svých slov snažili ctít myšlenku autora, jejíž původní text je ale pro dnešního diváka málo srozumitelný. "Sám Offenbach zde vytvořil řadu verzí, a tak by mu jistě nebyl proti mysli náš posun. Inscenaci koncipujeme jako parodii na Evropskou unii," prozradili bratři Cabanové.

Hlavních rolí se v alternacích ujmou Josef Moravec a Richard Samek (Orfeus) a Lenka Pavlovič s Janou Siberou (Eurydika). Kostýmy představení navrhla výtvarnice Simona Rybáková.

Operetu Orfeus v podsvětí na libreto Hectora Crémieuxe a Ludovica Halévyho uvedl Offenbach v Paříži v roce 1858. Pražské publikum se provedení díla dočkalo o pět let později v tehdejším Královském zemském českém prozatímním divadle.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Houdek Martina

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ