Patnáctihodinový program připomene 15 let Divadla Archa
29.05.2009 16:29
Patnácté výročí svého vzniku oslaví 7. června pražské Divadlo Archa. Do známého prostoru na Poříčí, který proslul uváděním experimentálních divadelních, tanečních a hudebních projektů, má přijít mnoho s ním spojených umělců a příznivců.
Oslavy začnou v 15.00 a potrvají 15 hodin, oznámil ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab. Divadlo se podle něj v ten den promění na loď o mnoha palubách, na kavárnu o mnoha poschodích i na tržiště o mnoha divadelních scénách. S diváky se setkají Petr Nikl, David Radok, dramaturgické duo Skutr, Arnošt Goldflam, Nataša Novotná a Václav Kuneš (420people), Věra Říčařová a František Vítek, Zuzana Špidlová, Vlasta Chramostová a Stanislav Milota či Jan Macháček. Na programu mají být i četná překvapení.
Znovuzrození po povodních
Divadlo Archa zahájilo provoz na místě někdejšího Divadla E. F. Buriana 5. června 1994. Prvními umělci, kteří v Arše společně vystoupili, byli japonský tanečník Min Tanaka a muzikant John Cale. Od té doby v divadle vystoupila řada umělců, z nichž pro mnohé byla tato scéna prvním místem vystoupení v Praze, v Čechách i za někdejší železnou oponou.
Mezi hosty divadla byli například režisér Robert Wilson, choreografové Wim Vandekeybus, Jan Fabre či Jiří Kylián, hudebníci David Byrne, Randy Newman, Philip Glass, Meredith Monková, Einstürzende Neubauten, Tindersticks, White Stripes a mnoho dalších.
Hrály tu soubory Royal Shakespeare Company, Cheek By Jowl, Ultima Vez, DV8, Handspring Puppet Company či Dogtroep. Jedno ze svých posledních vystoupení zde měl americký básník Allen Ginsberg.
Min Tanaka se do Archy vrací a velmi jí pomáhal po povodních v roce 2002, které divadlo zcela zničily. Ve Státní opeře Praha slavný choreograf a performer pro Archu uspořádal benefiční představení. Povodně byly zlomem v historii divadla, 13 měsíců po nich Archa hostovala na jiných místech a do oprav musela vložit přes 70 milionů korun, tedy skoro stejně, jako stál vznik divadla.
Archa se na počátku 90. let stala prvním produkčním domem bez stálého souboru v Čechách. Archa ale byla a je výjimečná i svým technickým zázemím, přestavbou divadla vznikl variabilní prostor s bezbariérovým vstupem pro 300 až 500 diváků. Podle potřeby se může hlediště změnit v různé varianty. Autory projektu rekonstrukce byli Miroslav Melena a Ivan Plicka. I dnes je v Praze jediným prostorem, kde lze uvádět některé náročné scénické útvary.
Foto: Tomáš Nosil, archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.