Pěvkyně Beňačková <span>předčasně končí</span> jako šéfka opery SND

Kultura
5. 12. 2008 08:48
Pěvkyně Gabriela Beňačková byla ředitelkou jen pět měsíců.
Pěvkyně Gabriela Beňačková byla ředitelkou jen pět měsíců.

Pěvkyně Gabriela Beňačková byla ředitelkou jen pět měsíců.Světově proslulá slovenská operní pěvkyně Gabriela Beňačková po pěti měsících končí ve funkci ředitelky Opery Slovenského národního divadla (SND). Na svých internetových stránkách o tom informoval slovenský deník Sme.sk. Odchod Beňačkové by byl už čtvrtou změnou ve vedení bratislavského operního souboru za poslední dva roky.

Deník Sme napsal, že sopranistka Beňačková podala výpověď, o důvodech odchodu z vedení opery však nic neřekla. Podle internetového portálu informaci potvrdil také zdroj z divadla a šéfdirigent Slovenské filharmonie Peter Feranec, kterému prý zpěvačka telefonovala. "Je to velká škoda, že odešla, protože je obrovskou osobností naší kultury. Ta pozice je strašně nevděčná - nemáte žádné kompetence a všichni od vás strašně moc očekávají," uvedl Feranec, který dříve v SND působil.

Nabídku dostal Peter Dvorský

Beňačková, která v březnu oslavila 61. narozeniny, má za sebou asi 2000 představení doma i v zahraničí. Před pěti lety odešla ze scény z rodinných důvodů. Slovenka s českým občanstvím se už před šesti lety ucházela o post ředitelky Státní opery Praha, ředitelkou Opery SND se stala letos v polovině července.

Do Slovenského národního divadla přišla s velkými plány, později však v rozhovoru pro list Sme tvrdila, že jí lidé v divadle házejí klacky pod nohy. Média často spekulovala, že Beňačková na postu ředitelky dlouho nevydrží. Šéf opery Státního divadla v Košicích pěvec Peter Dvorský navíc už v létě v rozhovoru pro deník Pravda řekl, že dostal nabídku vést bratislavský soubor v následující sezoně.

Foto: sdke.sk

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ