Plzeňské ovary(še): Krása je hnus

Kultura
15. 9. 2011 17:00
Strýček Váňa v podání Vanchtangovova divadla.
Strýček Váňa v podání Vanchtangovova divadla.

Nefiltrované plzeňské pivo teče proudem, zahraniční i domácí hosté zmateně bloudí městem a divadlo se hraje i tam, kde ho normálně nevidět. Začal devatenáctý ročník festivalu Divadlo Plzeň.

Psaní festivalového zápisníku je vždycky tanec mezi vejci: co z drbů, které se doslechne, co z historek, které zažije, smí autor zveřejnit? Jak dostát povinnosti stručně popsat, co se na festivalu hraje, a nepodlehnout příliš velkému pokušení psát hlavně o tom, co zajímá nejen jej, ale - přiznejme si to – konečně i všechny čtenáře?

Plzeňský festival začíná pro kritiky a novináře tradičně v pražském Zličíně, odkud vyráží tzv. kritický autobus. Jako každoročně, i letos byla poslední nastupující nejmenovaná, leč sympatická operní kolegyně. Autor toho zápisníku však odjezd stihl také jen s jazykem na vestě. Po úvodních představeních je milou tradicí skromný večírek v Pivovarském muzeu, kde se autor dozvěděl pikanterie zejména z plzeňského evropsky kulturního městského života. Ty si však nechá – aspoň zatím - pro sebe.

Festival začal zostra: Orestek režiséra Jan Friče z Divadla Na zábradlí totiž dokáže konzervativní publikum svou neskrývanou infantilitou a drzostí notně otrávit. Což se také stalo. Variace na zvetšelé antické motivy v panelákové koupelně je generační výpovědí o nás, co jsme vyrůstali v devadesátých letech. Možná už tenhle fakt je pro leckoho nezkousnutelný. Možná ale rozčilovalo průrazné heslo, že krása je hnus. Festivalu se ale představil zásadní režisér současného českého divadla a navíc mělo publikum dostatečně diskutabilní start, to je vždycky dobré.

Naopak Strýček Váňa z Vachtangovova moskevského divadla v režii Rimase Tuminase vzbudil nefalšované nadšení bezmála všech, až se jiní, méně postižení, divili. Silácké ruské herectví, které je pro každého divadelně citlivého člověka pobuřující a otravné, bohužel drtilo i subtilně komickou stavbu Čechovova dramatu. Režisér Tuminas sice přišel s pozoruhodným minimalistickým konceptem, byl však nedůsledný a ruský patos nakonec převládl. Atmosféře představení nepřidala ani sovětská klaka, která odměňovala libovolné výstupy masivními potlesky a smíchovými reakcemi.  Ale jak už padlo, většina festivalového publika byla pro.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: archiv

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ