Plzeňské ovary(še): Ten punč platím já!

Kultura
16. 9. 2011 12:30
Naši furianti - herci Táborský a Hanus.
Naši furianti - herci Táborský a Hanus.

Od náboženského severského dramatu po českou lidovou taškařici aneb v Plzni je veselo, zejména když dorazí tým Divadla Petra Bezruče.

Festival v Plzni je opravdu mezinárodní. V praxi to znamená, že i tak nezodpovědný člověk jako já se může stát reprezentantem našeho státu, když se ocitne v situaci, kdy lámanou angličtinou vysvětluje finské dramaturgyni (žijící v Německu) a maďarskému teatrologovi pozici festivalu v Plzni na české divadelní mapě ("je konzervativní") nebo význam Našich furiantů v české dramatické literatuře ("Stroupežnický si ustřelil nos"). Naštěstí se záhy debata stočila k vyprávění xenofobních vtipů.

Divadlo v Dlouhé uvedlo Naše furianty v režii Jana Borny (režíroval za výrazné asistence herců Miroslava Hanuše a Jana Vondráčka). Právě Hanuš předvedl ve festivalovém představení Furiantů vynikající, pestrý a bujarý herecký výkon coby radní Bušek, kvůli němuž stálo za to je vidět. I tak ale zůstává otázkou, proč tuto inscenaci, pojatou jako lidová komedie, která český venkov oslavuje a v rozporu se Stroupežnického hrou buduje laskavý, naivistický obraz milé české povahy a útočí na bránice publika jednoduchým, přímočarým humorem, hrát na festivalu s jistou programovou ambicí. Divácký úspěch to ovšem byl.

Rozporněji dopadl Ibsenův Brand/Oheň v režii Štěpána Pácla. Někteří němečtí diváci vnímali představení jako náboženský manifest – a je pravda, že tato vizuálně chudá inscenace, trpící navíc jistou dramaturgickou nevyvážeností, tak působit může. Pácl je ceněn coby výrazný mladý režisér (dvojitý držitel ocenění Talent roku v rámci Cen Alfreda Radoka); jeho režie je zaměřena na práci s textem a hercem, což se v našich kruzích stále ještě vyzdvihuje. Přesto je zásadní rozdíl mezi Štěpánem Páclem a Dušanem Pařízkem (k němuž se hlásí coby svému vzoru) a i uvádění Páclova jména v jedné řadě s generačními souputníky Janem Fričem, Annou Petrželovou nebo o chlup staršími Danielem Špinarem a Janem Mikuláškem, na festivalu rovněž zastoupenými, nelze brát než jako omyl.

Festivalové debaty se kromě mnoha změn na postech šéfů činohry vedou dvojím směrem: jako spiklenci se hledají a následně si úlevně povídají odpůrci Páclovy inscenace, ba i Tuminasova Strýčka Váni. O Furiantech se sice nediskutuje, nicméně o furiantské kousky a spontánní noční kulišárny není ve festivalovém dění nouze. Zvlášť když… no nic.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: archiv

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ