Polední úžeh: co vlastně vyhrál Polední úděl?

Kultura
24. 1. 2012 10:30
Helena Dvořáková a Miroslav Hanuš v Poledním údělu v Divadle v Dlouhé.
Helena Dvořáková a Miroslav Hanuš v Poledním údělu v Divadle v Dlouhé.

Inscenací roku je podle ankety Divadelních novin, do níž přispělo kolem stovky respondentů, Polední úděl v pražském Divadle v Dlouhé. Text Paula Claudela z roku 1905 režírovala Hana Burešová. Co taková zpráva vlastně znamená?

Tentokrát o českém myšlení o divadle.Předně je třeba říct, že anketa Divadelních novin o inscenaci roku není cenou v pravém slova smyslu, ale právě její rozpětí (všechny anketní hlasy jsou zveřejněny, včetně těch, co se nakonec do sčítání hlasů nezařazují - letos to potkalo hudebního skladatele Vladimíra Franze, když (dle redakce zřejmě nepatřičně) za "divadlo roku" označil Pohřeb Václava Havla) dává docela pěkný přehled o názorech české divadelní obce. Nadto v anketě nehlasují jen divadelní kritici a publicisté, ale i akademici, překladatelé, literáti a lidé spjatí s divadlem podstatně volněji. Možná i proto může být vítězství Poledního údělu trochu překvapivé.

Inscenace sama, jakkoli se na ní názory mohou lišit, patří ke konzervativnímu proudu českého divadla, což lze dokázat jak na práci s textem (pietní ilustrace), samotné jeho volbě (zaníceně katolické drama o manželství a víře), vedení herců a způsobu herectví (psychologické). Pravdou přitom zůstává, že Polední úděl dobře zapadá jak do dramaturgie Divadla v Dlouhé, tak do kontextu tvorby režisérky Hany Burešové (a jejího dvorního dramaturga Štěpána Otčenáška) a logicky navazuje na jejich inscenace Calderónových dramat Znamení kříže a Lékař své cti či Senekovy Faidry. Nepochybně tak Polední úděl má své místo na slunci.

Ovšem hlasování o Polední údělu coby inscenaci roku, jakož i dlouhodobá kritická podpora Divadla v Dlouhé jako celku, včetně např. vysloveně podbízivé inscenace Naši furianti (která se v anketě také opakovaně objevila), resp. podobně laděného Dejvického divadla a jeho tradičnějších inscenací (Muž bez minulosti nebo Dealer´s Choice) a naopak upozaďování originálnějších počinů, byť i na těchto scénách vznikajících (vynikající Havelkův Wanted Welzl v Dejvickém), vyjadřuje jistou - pro mne znepokojivou - tendenci českého divadla.

Možná překvapivě, ale rozhodně z téhož kadlubu je i masivní hlasování pro inscenaci Vladimíra Morávka Leoš aneb tvá nejvěrnější. Nechci se na tomto místě pouštět do přemítání, nakolik Morávek využívá svou léty již k dokonalosti vybroušenou machu a nakolik už jen vykrádá sebe sama; Vladimír Morávek je nicméně dnes zralý spíše na cenu za celoživotní dílo než na ocenění konkrétního inscenačního výkonu. Co bylo kdysi nové, je už dnes staré.

V souladu s jinými texty a kontexty v českém divadle, kultuře a společnosti obecně jsme totiž svědky konzervativní revoluce. Tedy vracíme se k tradicím (formálně, tematicky, postojově, esteticky) dřív, než jsme je stačili opustit; oprašování soch dávno mrtvých velikánů nastalo ještě před očistným soumrakem model. Opatrnost, pro českou uměleckou scénu tak charakteristická, otevírá dveře zarputilým přátelům starých pořádků - čímž (v českém kontextu snad výjimečně) - nemyslím komunisty. Tedy ne nezbytně, protože u nás - snad je to světové unikum - jsou i komunisti (kulturními) konzervativci.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: Martin Špelda / Divadlo v Dlouhé

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ