První premiéra Moravského divadla se zaměří na téma svateb

Kultura
14. 9. 2017 07:25
Snímek z natáčení videospotu ke hře Vzpoura nevěst.
Snímek z natáčení videospotu ke hře Vzpoura nevěst.

Svatba a dění kolem ní je hlavním tématem první premiéry činohry Moravského divadla v Olomouci v této sezoně. Pod inscenací Vzpoura nevěst je podepsaná Michaela Doleželová, režii má Janka Ryšánek Schmiedtová. Komedie se odehrává v agentuře pro plánování svatebního dne. Premiéra bude v pátek, řekli ve středu zástupci divadla.

Inscenace Vzpoura nevěst zažila svou premiéru v dubnu 2013 v Městském divadle Zlín. Podnětem bylo to, že autorčiny kamarádky ze zlínského divadla měly v sezoně volný turnus, neboť divadlo nasadilo do repertoáru ryze pánský titul. "Komedii jsme vymysleli ze dne na den, spíše to bylo v noci na dámském večírku. Hra vznikla z naprostého entuziasmu, že můžeme udělat něco pro sebe," uvedla Doleželová.

Vzpoura nevěst se stala ve Zlíně diváckým hitem, ve stejný úspěch doufají tvůrci i v případě olomouckého provedení. Podle nich může hra zaujmout i mužské publikum. Nejde o feministickou komedii. "Střílíme do vlastních řad, z holek si děláme srandu. Hra není namířena proti mužům. Chtěli jsme téma odlehčit a z předsvatební hysterie si udělat srandu," doplnila Doleželová.

V roli doktorky Zapletalové, šéfky agentury Beremese.cz, alternují hosté Kateřina Vainarová a Tereza Cisovská, v úlohách klientek se představí například Vlasta Hartlová, Naděžda Chroboková-Tomicová či Vladimíra Včelná. V roli Marie uvidí diváci novou členku činoherního souboru Vendulu Novákovou, která má za sebou angažmá v šumperském divadle i účinkování v Ostravě a Zlíně. Dámské obsazení inscenace naruší v jediné pánské roli další nováček v souboru olomoucké činohry Marek Pešl, absolvent Janáčkovy konzervatoře v Ostravě.

Moravské divadlo v Olomouci zahájilo sezonu v neděli galavečerem. V sezoně divadlo nabídne návštěvníkům stejně jako loni 12 premiér, z toho jednu pohádku. První premiérou baletu bude v listopadu komedie o lásce v nejrůznějších podobách Zkrocení zlé ženy, úvodním titulem opery a operety bude opereta Oskara Nedbala Vinobraní. Soubor ji uvede na začátku října.

Autor: ČTK Foto: , www.moravskedivadlo.cz, youtube

Další čtení

ilustrační foto

Kdo zabil prostitutku? Svědkyně řekla pravdu po 18 letech. Případ je promlčený

Kultura
22. 4. 2025
Ukázka z expozice Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech u Písku

Ostuda skončila. Loni místo prasečáku v Letech vyrostl romský památník

Kultura
22. 4. 2025
Novoroční koncert České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou (na snímku), 1. ledna 2024, Rudolfinum, Praha.

Hrůša s Českou filharmonií nabídne světovou premiéru skladby Pavla Zemka Nováka

Kultura
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ