Rekonstrukce Opery bude stát půl miliardy. Ministerstvo na ni nemá

Kultura
7. 10. 2011 10:44
Státní opera Praha.
Státní opera Praha.

Na komplexní rekonstrukci svých tří objektů potřebuje Státní opera Praha (SOP) 480 milionů korun. Ministerstvo kultury je však schopno dát v příštích třech letech jen 260 milionů. Kvůli havarijnímu stavu se opraví nejdříve historická budova SOP, kde je největším problémem jevištní točna. Od stavby metra se totiž vychýlila o několik centimetrů a její deformace se zvětšuje.

Rekonstruovat se začne za provozu už v příštím roce. V letech 2013 až 2014 pak bude vždy od června do září uzavřena, proto se sezona zkrátí o dva měsíce. V září 2014 by opravy měly skončit. Po jejich dokončení ministerstvo rozhodne, zda bude investovat do SOP víc.

Protest zaměstnanců SOP proti sloučení s Národním divadlem."Ministerstvo kultury předpokládá, že v rámci svého rozpočtu je schopno v následujících třech letech uvolnit částku 260 milionů korun včetně DPH. Znamená to, že půjdeme cestou investování do historické budovy SOP, v případech havarijního stavu do budovy provozní," řekl ředitel odboru vnitřní správy a investic ministerstva kultury Miloš Philipp Štrajt.

Studii technického posouzení historické a provozní budovy SOP si zřizovatel nechal vypracovat od týmu odborníků a zveřejnil ji na svých webových stránkách. Prověřovací analýza se zabývala třemi objekty užívanými Státní operou Praha: historickou budovou z roku 1888, která slouží k umělecké činnosti, provozní budovou, v níž jsou hlavně zkušebny, a skladovým areálem v Čakovicích.

Štrajt odhaduje, že částka 260 milionů korun by měla stačit k tomu, aby SOP používala budovu, která bude odpovídat standardu divadelních scén v evropských velkoměstech. "Až na 60 milionů přijde oprava spodního jeviště včetně unikátní točny s takzvanou královskou hřídelí," doplnil. Rekonstrukce bude součástí transformace Národního divadla a Státní opery, kterou chystá ministerstvo. Majetkové spojení, které má mnoho kritiků, je podle zřizovatele nutné i kvůli horším hospodářským výsledkům SOP v posledních deseti letech. Za tuto dobu vedle příspěvku do rozpočtu SOP poskytlo MK na opravy Opery dalších 127,7 milionu korun.

Projednávání osudu SOP v Senátu.Jedním z největších problémů historické budovy je jevištní točna ze 70. let 20. století. Jde o masivní otočné několikatunové hydraulické zařízení s unikátní konstrukcí na jedné královské hřídeli. Její průměr je přibližně 16 metrů a výška téměř osm metrů. Navrhla ji vídeňská kancelář Waagner biro. Po výstavbě metra se však točna vychýlila o několik centimetrů a deformace se stále zvětšuje. SOP neměla k dispozici žádné projekty točny, proto si je čeští architekti museli pro studii vyžádat ve Vídni. Spočítali, že stabilizování točny pomocí injektáže by vyšlo na 1,5 milionu korun, vlastní točna a její vyrovnání na 3,4 milionu.

Tato investice by podle Štrajta stačila na to, aby se točna přestala naklánět a neničila se olšová podlaha, která se na jevišti musí pravidelně měnit. Točna v sobě obsahuje nicméně i hydraulické stoly staré 35 let, jejich oprava by činila 35,4 milionu korun. Zrenovovat potřebuje ale i nákladní výtah. Pokud by se šlo cestou rekonstrukce a repasí, to znamená ne výměn, odhaduje Štrajt investici na dalších 10,3 milionu korun. Celková částka spodního jeviště by tak mohla dosáhnout přibližně 60 milionů korun. "Rádi bychom, aby si oprav všimli i diváci, proto chceme vyměnit také PVC za koberce a vymalovat. Pokud se podaří ušetřit, opraví se i sedadla," dodal Štrajt.

Autor: ČTK Foto: ČTK , archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ