Rodina je moje svoboda, říká herečka Nina Divíšková

Kultura
11. 7. 2016 05:45
Nnina Divíšková a Jan Kačer.
Nnina Divíšková a Jan Kačer.

Celých 35 let strávila herečka Nina Divíšková v pražském Činoherním klubu. A když odešla, čekaly na ni ty nejlepší role. Manželka herce a režiséra Jana Kačera spolupracuje s různými divadelními scénami a její filmografie je poměrně bohatá. Nejvíce zaujala působivou kreací matky hlavního hrdiny v divadelních i filmových Příbězích obyčejného šílenství Petra Zelenky, objevuje se i v televizi - v seriálech Ulice a Vyprávěj. V úterý oslaví osmdesátiny.

Ve filmu si zahrála třeba v Morgianě Juraje Herze, v komedii Věry Chytilové Hra o jablko, v poetické Kytici a v Máji, či ve snímku Tajnosti Alice Nellis. Větších rolí se však před kamerou často nedočkala.

Nina vyrůstala v Brně, podporována otcem ve sportu a matkou v tanci. Její otec Tunál Karel Divíšek byl sportovec, letec, automobilový závodník, potápěč, jeskyňář a podnikatel. Položil základy jeskynnímu potápění a sestoupil do propasti Macocha a Punkevních jeskyní.

Její matka Elmarita Divíšková měla rytmickou taneční školu, dětské studio, v němž malá Nina tančila: "Tanec herci pomáhá po celý život. Když ovládáte své tělo, snadno zahrajete starou, mladou, rozvernou, smutnou, intelektuálku, magora..."

S Janem Kačerem se potkali za studií na pražské DAMU v 50. letech: "Byla to noblesní osoba, až aristokratická. Mluvila hlubokým altem a byla z Moravy," řekl o ní později. V ročníku se zformovali s více spolužáky jako kompaktní skupina a hned po škole - v roce 1959 - jich většina odešla do Ostravy.

Tam zanedlouho zaujali i pražské kritiky, a tak jim po několika sezonách nabídli angažmá ve vznikajícím Činoherním klubu, kde vytvořili první herecký soubor: "Nebylo kde bydlet, plat byl mizernej, repertoár vznikal za pochodu. Prvním byl Smočkův Piknik a Krejčíkův Penzion pro svobodné pány s Pucholtem a Abrhámem. Pak přišlo Stalo se v Zoo, Mandragora, Zločin a trest, Burke, Višňový sad, Revizor, Camusovi Spravedliví, Na koho to slovo padne...," vzpomíná Divíšková v jednom rozhovoru.

Jan Kačer byl později opět povolán do Ostravy a Divíšková zatím v Praze postavila dům a vychovávala jejich tři dcery - Simonu, Kláru a Adélu. A vždy si šla neústupně za svým, vedena masarykovským heslem říkat pravdu: "Věrnost, čestnost a pravdomluvnost jsou vlastnosti, kterých si v životě vážím nejvíc." Svého času v Londýně poskytla do novin rozhovor na téma nenávidím socialismus či Gustávu Husákovi poslala telegram, že nesouhlasí s jeho zvolením prezidentem.

Po odchodu z Činoherního klubu získala řadu výrazných rolí v menších pražských divadlech - hrála například despotickou matku Mag v irském dramatu Kráska z Leenane v Divadle v Řeznické či matku ve Dni matky v Divadle v Celetné. A postava afektované matky z Příběhů obyčejného šílenství jí vynesla nominace na Thálii i na Českého lva.

"Divadlo mi určitě - přes všechny bolesti a strasti - dává pocit sebeuspokojení, hravosti, důstojnosti a snad i svobody. Pro mě je ale v životě nejdůležitější rodina," říká Divíšková. "To je má svoboda, to je mé slunce, bez kterého bych jen těžko dokázala žít."

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zezulka Tomáš

Další čtení

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ