S Caesarem zavraždili i divadlo

Kultura
16. 3. 2011 16:30
Pavel Rímský (Caesar) v senátu.
Pavel Rímský (Caesar) v senátu.

Divadlo na Vinohradech uvedlo novou premiéru - politickou tragédii Williama Shakespeara Julius Caesar v novém překladu Martina Hilského, v režii uměleckého šéfa divadla Martina Stropnického a pod zkráceným a údernějším názvem Caesar. Ten ovšem nakonec zůstal na celé inscenaci jediným úderným prvkem. 

Caesar pojednává o spiknutí, jež vyvrcholilo zavražděním římského vládce Julia Caesara a vzestupem jeho nástupce Octaviana, které bylo provázeno následnou likvidací všech spiklenců. Ti se tak ze svého vítězství dlouho neradovali. Příběh lze vnímat jako výmluvnou ilustraci hesla o revoluci, která požírá své děti. 

Jan Šťastný řeční na Caesarově pohřbu.V první chvíli zarazí naivně pseudohistorizující stylizace scény a kostýmů (Martin Chocholoušek) - pánové nosí tógy a krátké suknice, které však vzbuzují spíše smích nežli úctu, a všude se to hemží kašírovanými antickými sloupy, ovšemže bílými. To samozřejmě není antika, dokonce to ani není naše dnešní představa o antice - to je představa o antice, jak ji formulovali filologové a výtvarníci v devatenáctém století. Když k tomu přidáme dutý patos deklamace a gestiku herců spočívající především v lomení rukama, divákův přístup k vyprávěnému to podstatně ztíží. Zejména neustále nutkání k smíchu, vzbuzující tato hra na vážno, tak zabraňuje jakékoli smysluplné výpovědi. A že by bylo o čem hrát... Ve světlejších okamžicích zejména ve druhé půli se tomu i Caesar přibližuje: boj o moc, který se v příslušných kulisách stává i bojem o přežití, síla davu a vliv jeho manipulátorů jsou samozřejmě inspirativní témata. 

Kašírovaná scéna vraždy.Kromě režie, která se vyžívá v ilustrativním aranžmá, je zásadní potíží obsazení. V titulní roli se objevil Pavel Rímský: těžko uvěřit, že by tenhle kolébající se strejc mohl někdy někomu vládnout. Brutus má slabošství a nerozhodnost předepsány, nevýraznost Daniela Bambase se míjí cílem. Ivan Řezáč jako ústřední spiklenec Cassius se v první polovině pohybuje ve stejné šmírácké posunčině jako ostatní, ale v druhé půli se jako zázrakem probudí a přeci jen si vzpomene na to, že býval znamenitým hercem - už bylo skoro pozdě něco zachraňovat. Propady má i výkon Jana Štastného coby Antonia - prostopášné světácké opilství mu těžko uvěřit, jeho "motivační" projev v druhé půli je však suverénní. Jedinými hereckými party, ke kterým nelze mít výhrady, předvedli Jana Stryková jako Brutova manželka a Jiří Dvořák, který s nadhledem hraje schopného a cynického vítěze Octaviana. 

Ve druhé půli, jak už jsem zmínil, se z mrákotné nudy přeci jen Caesar posouvá. Jakkoli rozehrané situace však shodí nebo rovnou zesměšní patetický výkřik, sentimentální výstup "ze záhrobí" nebo třeba stěží uvěřitelná scéna tří sebevražd mladých spiklenců - jejich předsmrtné vzdechy upomínají spíše na masturbaci. 

Jana  Stryková a Daniel Bambas jako manželé.Obtížně hratelný Hilského překlad, těžknoucí na jazyku, stejně jako patos samotného Shakespearova textu by potřebovaly razantní dramaturgické škrty a především koncepční režijní výklad. Důležité také je, do jakého kontextu tato inscenace vstupuje - divadlo na Vinohradech se snaží balancovat mezi svým konzervativním publikem, které uplácí především lehčími konverzačními komediemi, a divadlem s uměleckou ambicí. Tam bohužel patří i řada nešťastných položek včetně Caesara - nepodarky k umění patří, podstatné je směřování. Právě koncepce však Vinohradům chybí. Ono totiž dělat umění, když nevíme ani jak, ani co chceme říct, není jen tak. 

Divadlo na Vinohradech - William Shakepseare: Caesar. Režie Martin Stropnický. Premiéra 15. března 2011.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: divadlo na vinohradech / viktor kronbauer

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ