Sauna, vodka a diazepam

Kultura
25. 2. 2011 08:30
Kokkola je někdy až mystická podívaná.
Kokkola je někdy až mystická podívaná.

Někdejší premiér Mirek Topolánek kdysi zahajoval recepci na švédském velvyslanectví vtipem podle svého gusta: "Když se řekne Švédsko, vybaví se mi tři věci - švédský stůl, švédská vodka a švédská trojka." Podobně když se řekne Finsko, asi se nám vybaví: finská sauna, finská vodka, finská... co vlastně? To vše najdeme i ve finské hře Kokkola, kterou uvádí Divadlo F. X. Šaldy v Liberci.

Nuda versus úžas.Uvést současné finské drama (Kokkola měla světovou premiéru roku 2004 a její autorkou je žijící finská tvůrkyně Leea Klemola), nadto v oblastním měšťanském divadle, byť na malé scéně, je samo o sobě docela úlet. Když si k tomu ještě pozvete avantgardního mladého režiséra Jana Friče, proslulého neotřelými postupy, může být o zábavu postaráno.

V den, kdy jsem se na Kokkolu vypravil, panovala třeskutá zima a v Liberci bylo ještě o pár stupňů míň: český krutý sever tak docela dobře korespondoval s krutým severem finským. Ono to má ale i další spojnice: žít na malém (no dobře, středně velkém nebo prostě menším) městě je do jisté míry všude stejné a přinejmenším autoři divadelních her, románů i filmů nás už mnoho let přesvědčují, že to je jen a jen bída a jednomu se tam nejen nenaskýtají skutečné možnosti seberealizace, ale především mu zbývá tak akorát pití. Samozřejmě tvrdého alkoholu. Není moc do čeho píchnout a místní bar sice není moc útulný, ale aspoň má otevřeno a dá nám na sekyru. 

Hra Leey Klemoly je tak jistým protipólem třeba v českých luzích a hájích hojně hrané Portugálie Zoltána Egressyho (mj. Činoherní klub Praha, dále Ostrava, Plzeň, Kladno). Tam, kde je maďarský autor v zobrazování venkovské beznaděje spíše poetický, laskavý až svěrákovsky (ne nadarmo hrál v původním maďarském nastudování János Bán, známý z Vesničky mé střediskové), je Klemola ostřejší, syrovější, vtipnější - ale také snovější. Na druhou stranu nelze z jejího textu dělat nějaký zázrak. Jako tolikrát v jiných případech, smysl uvádění soudobých her je mimo jiné v tom, že se ukáže, že není tak moc o co stát. Podstatné je, co se podaří z takové záležitosti stvořit na jevišti. 

Týna Průchová (na baru).Režisér Jan Frič se scénografem Nikolou Tempírem se neubránili jisté prvoplánovosti: když jsme ve Finsku, musí přece bar vypadat jako sauna. Jindy ale dokázali navodit atmosféru především výtečným užitím (fialových, zelených a bílých) světel a dát průchod dět(in)ské hravosti vytvořením notně naivistického auta ze spojených kancelářských židlí a nákupních vozíků. Fričův přístup je mnohdy pankáčský a Kokkola hodně připomíná jeho starší inscenaci Polonéza Ogiňského v pražském Divadle Na zábradlí - s tím rozdílem, že tam šlo o Rusko. 

Ledové obrazy.Pro sestavu svých přisprostlých ztroskotanců, kteří s flaškou v ruce a občasným vtipem na rtu už rezignovali i na nějaké životní sny a jen tak zůstávají dál, „než si pro ně přijdou" (jak se ostatně v inscenaci i zazpívá), má Frič slabost a sympatie. Nezobrazuje je jako lidské zrůdy, ale prostě jako partu celkem fajn lidí, kterým toho moc v životě nevyšlo, ale oni to ani příliš nikomu nezazlívají. V představení není nouze o vysloveně klaunská čísla: zejména scénka, v níž rozehrává Jana Kabešová-Vojtková jako alkoholička Marja-Terttu banální historku s pomočenými kalhotami, je ukázkou, jak lze, vraťme s k Topolánkovi, "uplést z hovna bič". Rozjet opravdové peklo uměli v některých chvílích poněkud neřízeně také Tomáš Dianiška v hlavní roli (chlapec se poeticky jmenuje Piano) nebo Martin Stránský jako Saku, otrávený bratr zmíněné Marji-Terttu, která se v závěru na chvíli promění v tuleně. Tento severský kolorit očima střední Evropy dokreslují lesbicky zamilovaná barmanka v drsném podání Týny Průchové nebo rezignující Vili v neokázalém ztvárnění Václava Helšuse.

Rej finských alkoholiků.Kokkola vyvolala v Liberci nemalý ohlas (na únorové repríze bylo vyprodáno, ale lidé později odcházeli o přestávce okázale pohoršeni) kupodivu zejména svým vulgárním slovníkem; o lidech, co sprostá slova nepoužívají, si můžeme myslet své, v každém případě však je Kokkola neučesaným, divokým zážitkem s řadou zábavných nápadů. 

Divadlo F. X. Šaldy Liberec - činohra v Malém divadle. Leea Klemola: Kokkola. Režie Jan Frič, premiéra 3. prosince 2010. Psáno z reprízy 22. února 2011.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: Divadlo F.X.Šaldy Liberec

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ