Migrační krize, izraelsko-palestinský konflikt či cenzura v Íránu se odrazily v moderním zpracování her anglického dramatika Williama Shakespeara na festivalu, který v neděli skončil v polském Gdaňsku. Na jeho jubilejním 20. ročníku se představila třicítka divadelních souborů z různých zemí světa.
"Letos měl festival politický nádech, ať už v podání souborů z Polska, či ze zahraničí, zejména z Izraele a Íránu," uvedl ředitel festivalu a gdaňského shakespearovského divadla profesor Jerzy Limon. Podle něj hry odrážely nebezpečí, v nichž se ocitl dnešní svět.
"Měli jsme tu dva Hamlety a oba byli velmi političtí," dodal Jacek Kopciński, předseda poroty festivalu, který začal 29. července. Hra HamletMachine v provedení izraelského divadla Tmuna byla podle něj protestem proti permanentní válce, v níž se stát nachází a k udržení tohoto stavu využívá náboženství.
Hamlet podle íránského dramaturga Araše Dadgara byl zas příběhem ze země, v níž vládne tyranie a kde mizí lidé i knihy za všudypřítomné cenzury.