Státní opera slaví 120. výročí otevření budovy
03.01.2008 15:37
Dnem otevřených dveří zahájí tuto sobotu Státní opera Praha oslavy 120. výročí otevření své budovy. Na večer přichystala výstavu dobových fotografií a představení Dvořákovy opery Rusalka. Oslavy vyvrcholí únorovou premiérou opery Héléne od Camilla Saint-Saënse a také Wagnerova Bludného Holanďana, jenž bude poprvé proveden v rámci letošního Pražského jara.
Jak uvedla mluvčí Státní opery Miroslava Kaňková, v sobotu si lidé budou moci prohlédnout celou budovu včetně zákulisí, přičemž výklad bude možné vyslechnout jak v češtině, tak v angličtině. Večerní program zahájí vernisáž výstavy historických pohlednic divadelní budovy pod názvem Pozdrav z Prahy. Ve Dvořákově Rusalce se v režii Zdeňka Trošky v hlavních rolích představí sopranistka Adriana Kohútková a tenorista Tomáš Černý.
Premiéra opery Héléne se připravuje na 13. února; pod taktovkou Guillauma Tourniaira v ní budou účinkovat především členové domovské scény. Koncertní provedení opery doplní cyklus písní zvaný Perská noc, složený na text francouzského básníka Armanda Renauda. Partitura této opery byla prý po více než 100 letech nedávno objevena v archivu divadla v Monte Carlu.
V březnu a dubnu se uskuteční obnovená premiéra Bohémy od Ruggiera Leoncavalla a Fantoma opery od Petra Maláska. V první polovině roku je také naplánováno znovuuvedení scénické koncertní svity Peer Gynt od Edvarda Griega. Soubor se už počtvrté chystá na podzim vyjet do Salcburku s Pucciniho operou Turandot.
Historie budovy opery se začala psát ve druhé polovině 19. století, kdy v Praze žila početná německá menšina. Po otevření českého Národního divadla chtěla vystavět nové operní sídlo. V roce 1883 vznikl Německý divadelní spolek, aby nashromáždil finanční prostředky k postavení reprezentativní německé operní scény, a díky tomu vznikla jedna z nejkrásnějších divadelních budov v Evropě. První představení v novém německém divadle - Wagnerova opera Mistři pěvci norimberští - se uskutečnilo 5. ledna 1888. Úspěšné období německé scény trvalo do roku 1938.
Za války se v divadle nehrálo pravidelně a po osvobození budova připadla nově ustavenému Divadlu 5. května. Po roce se osamostatnila pod názvem Velká opera 5. května. V sezoně 1948/49 se stala součástí Národního divadla a přejmenovala se na Smetanovo divadlo. V roce 1992 se osamostatnila a nese název Státní opera Praha. Loni ministerstvo kultury navrhlo, že by se z úsporných důvodu už tak hodně podfinancovaná scéna mohla opět sloučit s Národním divadlem.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.