Státní opera Praha uvede ve čtvrtek svou poslední premiéru před divadelními prázdninami. Verdiho opera Otello uzavře sezonu, po níž zůstávají zásadní otazníky nad dalším osudem pražského operního domu.
Obnovenou premiéru Verdiho Otella připravil režisér Lubor Cukr podle úspěšné koncepce, kterou ve Státní opeře představil v roce 1991 švýcarský režisér Dominik Neuner. V titulní roli budou alternovat turecký tenorista Efe Kislali a ruský pěvec Sergej Ljadov. Podle dramaturgyně Státní opery Jitky Slavíkové měl třiasedmdesátiletý Verdi při tvorbě svého pozdního mistrovského díla k dispozici nejlepší libreto v celé své kariéře. Právě libreto Arriga Boita prý výrazně přispělo k tomu, že Verdiho zrušil své rozhodnutí ukončit kariéru, které učinil po premiéře Aidy, šestnáct let před premiérou Otella.
Staronová inscenace uzavírá sezonu, během níž mělo být jasno o novém řediteli v čele Státní opery a o dalším směřování této instituce. Nejen vinou změny vlády je však nyní situace okolo operního domu nepřehledná a budoucnost nejistá.
Ministr kultury: Nejdřív stanovit zadání, pak vybírat ředitele
Konkurz na nového generálního ředitele byl vyhlášen před téměř tři čtvrtě rokem. Již v únoru skončilo první kolo výběrového řízení a na jeho druhé kolo, které komise doporučila, se od té doby stále čeká. Postoupili do něho Jiří Mikula, Ingeborg Radok Žádná a Tomáš Šimerda s tím, že by se měli oslovit i další kandidáti. Mezitím padla vláda Mirka Topolánka a její končící ministr kultury Václav Jehlička se už nechtěl konkurzem zabývat.
Nový ministr kultury Václav Riedlbauch se prý s problémem teprve seznamuje. "Jedna z mých priorit je právě Státní opera, její postavení, budoucnost a chcete-li vůbec smysl existence," řekl Riedlbauch online deníku TÝDEN.CZ při svém nástupu do funkce. "Jestli je zapotřebí někde důkladná rozprava, co s tím udělat, je to právě toto divadlo. Teprve pak má smysl vypisovat vyhledávací proceduru, bez stanoveného zadání si dokola jen a jen hrajeme," dodal nový ministr kultury.
Jde především o klíčové rozhodnutí, zda bude operní dům spravovat ministerstvo kultury, které scénu zřizuje, nebo pražský magistrát. Minulý čtvrtek se Riedlbauch sešel se členy výběrové komise. Řešil s nimi prý otázky řízení a postavení operní scény a její uměleckou činnost, ne však provoz či finanční situaci.
Současný ředitel je pro převedení scény na město
Současný ředitel SOP Jaroslav Vocelka má do penze odejít ještě letos v prosinci. Prodloužení o rok by mu ale zřejmě nevadilo, jak se v poslední době v zákulisí vyjadřuje. Operní dům nyní řídí už sedmým rokem. Nejprve jej na pět let jmenoval někdejší ministr kultury Pavel Dostál a pak mu byla smlouva bez konkurzu prodlužována. Vocelka je jedním z hlavních iniciátorů převedení scény na město. Od nového "svazku" si slibuje mnoho výhod a hlavně větší dotace, než přicházejí z MK.
"Zpočátku by dávalo polovinu dotace ministerstvo kultury a polovinu magistrát. Pod magistrátem bychom dostávali podle rozhovoru s primátorem zhruba 200 milionů korun ročně, o téměř 60 milionů korun více než dosud," tvrdí šéf opery. Celkový rozpočet SOP je přitom 260 milionů korun, stát přispívá asi 138 miliony. Operní dům nicméně kritizují odborníci za nestálou kvalitu inscenací, malý počet premiér a zaměření na turisty. Její vedení se brání tím, že si scéna musí na sebe vydělat.
Neustálé přehazování SOP jako "horkého bramboru" má zřejmě další důvod. Divadelní budova, jejíž cena je podle médií okolo 600 milionů korun, chátrá a nevyhovuje ani jevištním zařízením ani vzduchotechnikou. Poslední rekonstrukce se uskutečnila před 38 lety a na opravu by podle odhadů potřebovala více než sto milionů korun.
Foto: SOP - Karel Kouba