Seznámit se s tím, co se aktuálně děje v současném polském tanci, mohou návštěvníci festivalu This is Poland, který začíná ve Studiu hrdinů. Zájemcům o taneční umění ukáže během tří dnů nejnovější tendence v polském tanci a zaměří se na témata spojená s polskou historií a tradicí a na obraz současného Poláka.
Organizátoři festivalu se snažili zjistit, zda může být tanec jazykem komunikace napříč státy nebo co to vlastně znamená "polský" tanec. Program zahrnuje prezentace mladých, ale již oceněných umělců, měl by tedy být příležitostí k diskusi o podobě současného tance a performance v Polsku. Přehlídka bude mít doprovodný program, v rámci kterého se uskuteční setkání a diskuse s umělci. Chce ukázat různé způsoby, jak umělci, kteří se věnují současné choreografii a performance, rozumějí polské identitě a tomu, co to je být Polákem.
Prvním představením je od 20.00 taneční sólo Agaty Maszkiewiczové nazvané Polsko. Autorka, která již mnoho let žije a tvoří ve Francii, se v něm konfrontuje s obrazem Poláka v zahraničí. V pátek bude uvedeno tanečně-pohybové představení Chráněné druhy, v němž Rafał Urbacki ukazuje Polsko jako soubor stereotypů a předsudků. Urbacki trpí trvalým fyzickým postižením a bojuje proti sociální nespravedlnosti vůči lidem se zdravotním postižením. Do účasti ve svém projektu Chráněné druhy zapojuje lidi s odlišným způsobem pohybu.
Sám strávil 11 let na invalidním vozíku a odnedávna se pohybuje bez jeho pomoci díky vypracování vlastní metody pohybu. V představení !GROT! performerka, choreografka a tanečnice Irena Lipińska vypráví o polské kulturní tradici, ale také o okamžiku osvobození se z jejího pouta a nutnosti zahájení vlastní tvůrčí cesty. K vyjádření těchto potřeb si vzala na pomoc významného experimentátora a reformátora divadelního projevu Jerzyho Grotowského (1933 až 1999).