Švandovo divadlo uvede pět novinek, soubor rozšíří dvě posily

Kultura
6. 9. 2017 17:40
Mezi novinky patří i drama Lámání chleba. Na snímku Tomáš Červinek, Jacob Erftemeijer a Petr Buchta.
Mezi novinky patří i drama Lámání chleba. Na snímku Tomáš Červinek, Jacob Erftemeijer a Petr Buchta.

Pražské Švandovo divadlo chystá od září do června příštího roku pět premiér. Představí světovou klasiku nahlédnutou z jiné perspektivy, původní autorské inscenace i malé české příběhy rozehrané na pozadí velkých diktatur. Vedle Oscara Wilda, Friedricha Schillera či generace Husákových dětí se u Švandů zaměří na média a teroristy, jak je už v 70. letech minulého století popsal Heinrich Böll. Podívají se i na sporné okamžiky našich dějin, oznámila Magdalena Bičíková pověřená mediálním servisem smíchovské scény.

"Dámskou část souboru rozšíří od září dvě posily. Herečku Marii Štípkovou, držitelku Ceny divadelní kritiky (dříve Ceny Alfréda Radoka) za rok 2015, diváci znají například z Městského divadla Kladno. Z Klicperova divadla v Hradci Králové přestoupila Natálie Řehořová. Novým dramaturgem se stal Martin Sládeček z činohry Národního divadla Brno," uvedla Bičíková.

Podle dramaturgyně souboru Martiny Kinské chce tato scéna nadále "bourat stereotypy" a na známá díla či všudypřítomné fenomény nahlížet jinak. Sezonu 2017/2018 zahájí konfrontační drama Lámání chleba, které diváky provede domácími událostmi od poválečné doby až po sametovou revoluci. Původní divadelní hra spisovatele Josefa Holcmana vychází ze skutečných událostí na jižní Moravě a z její sebereflexe po roce 1989. Příběh bude mít premiéru 21. října v režii Doda Gombára.

Mezi novinky patří i drama Lámání chleba. Na snímku Tomáš Červinek, Jacob Erftemeijer a Petr Buchta.

Další novinkou bude klasika Oscara Wilda o kráse a jejím stárnoucím odlesku Obraz Doriana Graye v režii Martiny Kinské. Tu na této předloze láká téma touhy po věčném mládí a nekonečně trvajících požitcích, ale i možnost překročit při ztvárnění příběhu rámec tradiční činohry. I proto se na konceptu inscenace podílí tanečnice a performerka Miřenka Čechová. Premiéra se chystá na 10. února.

Třetí novinkou, uvedenou na velkém smíchovském jevišti, bude v květnu inscenace vrcholného díla německé klasiky Friedricha Schillera Úklady a láska. Režisér Martin Františák ji vidí jako střet síly čistého citu a děsivé deziluze coby nezbytné součásti dospění. Velmi současná hra o střetu generací vypráví o mladé lásce uvězněné do sítě vztahů, v nich tahá za nitky rozum a zisk. Do komorního Studia se v listopadu vrátí jako režisér i spoluautor David Šiktanc. K dramatizaci si s dramaturgem Vladimírem Čepkem vybral světoznámou novelu Heinricha Bölla Ztracená čest Kateřiny Blumové.

V návaznosti na inscenace Gottland a Země Lhostejnost, které reflektovaly různé etapy českých dějin, rozšíří repertoár autorská inscenace Daniela Hrbka a Pavla Holého nazvaná Husákovy děti. Už proto, že je jich v souboru hodně. "Vždyť je to právě naše generace, která tvoří současný svět," uvedl spoluautor, režisér a ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek. Premiéra bude 28. dubna 2018.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Černý Jan; Švandovo divadlo/Jozef Hugo Čačko

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ