Odchod cimrmanologa
Svěrák: Kašpar hrál i s dýchacím přístrojem. Byl to hrdina
12.06.2013 15:09
Podle spoluzakladatele Divadla Járy Cimrmana Zdeňka Svěráka byl člen souboru Jan Kašpar úžasným a poctivým pracantem v zákulisí i na jevišti, ale i hrdinou. Z kulisáka se vypracoval na herce a divadlo neopustil ani poté, co koncem 80. let ochrnul a pohyboval se na vozíku. Kašpar zemřel v úterý 11. června ve věku 60 let v jedné z pražských nemocnic.
"Divadlo měl moc rád a do posledních chvil chtěl být na jevišti, podobně jako Láďa Smoljak před třemi lety. Já jsem mu to nerozmlouval, ale Honza si moc chtěl zahrát s kyslíkovým přístrojem, protože dýchat už nemohl. A tak 19. května účinkoval v pohádce Dlouhý, Široký a Krátkozraký v roli Děda Vševěda i s těmi hadičkami, co mu vedly k nosu a dávaly mu kyslík. Byl to hrdina," řekl Svěrák.
Když Kašpar po nešťastném úrazu už jako zavedený herec spadl při prořezávání stromu na záda a po zranění míchy se pohyboval na vozíku, psali pro něj Svěrák se Smoljakem takzvané "sedací role", jako byl například zvědavý invalida Jirka Karásek v Záskoku. "Ty máme dodnes a když už Honza není, tak bude muset na vozíku jezdit někdo, kdo umí chodit," podotkl Svěrák.
"Pro mě byl úžasným vzorem v tom, že vůbec neskuhral. Vždycky, když jsem se sám pral s nějakými starostmi, říkal jsem si: 'A co Kašpar?' V porovnání s jeho problémy byly ty moje malé. Nanejvýš řekl, abychom ho nechali, že má křečky, což znamenalo, že má křeče. Chvilku si mnul ruce, bolestí se zbavil a byl zase v pohodě," uvedl Svěrák. Připomněl i jeho zásluhy o založení Centra Paraple. "Právě on to byl, kdo přišel s nápadem, že bychom mohli zkusit vybírat peníze a ten dům postavit."
Ve foyeru žižkovské scény se v průběhu dneška objeví pietní místo s fotografií a květinou, kde mohou lidé uctít památku tohoto herce. Zahrál si také v patnácti filmech včetně televizních. U cimrmanologů působil od poloviny 70. let. Z 15 her účinkoval v deseti a alternoval je například s Janem Hrabětou a Petrem Bruknerem. Naposledy ztvárnil praotce Čecha v komedii České nebe, kterou Žižkovské divadlo uvede i tento čtvrtek. Bez něj se budou muset jeho kolegové obejít i při reprízách hry Blaník, kde vystupoval v roli rytíře Smyla Fleka z Nohavic. Během příštího týdne s ní potěší fanoušky v Novém Městě na Moravě, České Třebové, Holicích, Vysokém Mýtě, Žďáru nad Sázavou a Pardubicích.
"Představení nerušíme, protože jsou všechny role alternované," řekl manažer souboru a herec Václav Kotek. Jak uvedl, Kašpar skonal v úterý večer ve spánku na plicní problémy prakticky ve chvíli, kdy jeho kolegové dohrávali na Žižkově Posla z Liptákova.
"Způsob posledního rozloučení s naším kolegou budeme řešit během dneška," dodal Kotek.
Jan Kašpar se narodil 6. září 1952 v Praze. Vyučil se provozním zámečníkem v ČKD a hned po škole nastoupil jako kulisák do Městských divadel pražských. V listopadu 1975 hrál v tajném představení Žebrácké opery Václava Havla. Kvůli tomu pak musel z Městských divadel pražských odejít, vzápětí nastoupil k cimrmanologům jako technik a kulisák. O deset let později si zahrál první roli - Náčelníka ve hře Dobytí severního pólu. Koncem 80. let patřil mezi tvůrce samizdatového periodika Videojournal. Po pádu komunismu byl několik let zaměstnán na ministerstvu vnitra a nějaký čas pracoval dokonce u Protidrogové brigády.
Své kondolence můžete připojit zde:
-
martina
odešel skvělý herec, čest jeho pamáce
-
Martin
Bude ho škoda
-
Jarek
Vzpomínám na naše setkání "U JAKUBA"
-
Pavel
Jestli to tak půjde dál, kdo z těch Cimrmanů zbude
-
watak
dekuji za všechno a zdravim svůj herecky vzor do Ceskeho nebe
-
Taši Tändzin
Byl fakt dobrej
-
Witold Venusberg
Requiescat in pace.
-
Pavel a Karolina Weisskopf
Škoda každého dobrého a statečného člověka a mezi tyto lidi on určitě patřil. Je to velká ztráta i pro nás jeho obdivovatele a diváky. Jsme v daleké cizině ale i zde nám bude velmi chybět. Už ho nebudeme vidět živého ale zůstane v našich vzpomínkách i díky novým technologiím s jejichž pomocí si ho budeme moci kdykoliv připomenout.
sbohem kamaráde מצדיע לך אלוהים
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.