V cyklu Dialogy na útěku nabízí Divadlo Archa už několik let inscenace, na nichž spolupracuje s uprchlíky, kteří žádají v České republice o azyl. Tito lidé, kteří odešli do zcela jiného kulturního prostředí, se na nich ve spolupráci s profesionálními umělci sami podílejí jako tvůrci příběhů, hudebníci a performeři.
Po předchozích inscenacích, z nichž nejvýraznější byly dva site-specific projekty (jeden se odehrál přímo v uprchlickém táboře a druhý v pražské postmoderní budově Danube House), nyní Archa uvádí Tanec přes plot. Premiéra proběhla 11. března v rámci filmového festivalu Jeden svět, nejbližší reprízy představení s podtitulem Pro každého jiný příběh jsou plánované na 16., 17. a 18. března.
Režisérka Jana Svobodová vytvořila mozaiku osobních příběhů žadatelů o azyl z Čečenska, Barmy, Gruzie a Kurdistánu, které mají společný otevřený konec v nové zemi. Krátká sólová vystoupení jsou dialogem mezi imigrantem a zkušenějším performerem: první poskytl svou výpověď jako materiál, druhý ji tlumočí do uměleckého jazyka. Prostřednictvím herce nebo tanečníka tak může imigrant sám inscenovat svůj příběh.
Dialogy na útěku nabízejí vnější pohled na českou společnost, na její kulturní stereotypy, přístup k cizincům a k lidem obecně. Míra péče o menšiny se někdy uvádí jako jeden ze základních ukazatelů vyspělosti národa. Je dobré mít to mimochodem na paměti v situaci, kdy se Divadlo Archa z důvodu nedostatečné podpory města nachází ve vážné finanční krizi a nadále funguje jen díky pomoci přátel a mezinárodním grantům.
Foto a video: Divadlo Archa