Tohle nikomu lebku neurve

Kultura
13. 1. 2012 08:30
Nataša Gáčová a Matúš Bukovčan jako rodiče.
Nataša Gáčová a Matúš Bukovčan jako rodiče.

"Mám pocit, že mi to urve lebku", vyznávají se během hry Ewalda Palmetshofera hamlet je mrtev. bez tíže v ústeckém Činoherním studiu různé postavy a líčí tak hloubku svého duševního utrpení. Sterilní inscenace v režii Davida Šiktance však má k takovému pocitu na míle daleko.

Ať se mládí vydovádí: zleva Jan Jankovský, Anna Fišerová, Anita Krausová a Petr Panzenberger.Ústecké Činoherní studio chvályhodně zařadilo do repertoáru současného německého dramatika Ewalda Palmetshofera, který je dosud a českých jevištích neznámý. Má zálibu v malých písmenech (což má v němčině ještě větší efekt než v češtině) a hamlet je mrtev. bez tíže tak není překlep, ale oficiální název. Hru pro Činoherní studio přeložila tamní dramaturgyně Veronika Musilová Kyrianová a režíroval ji čerstvý absolvent DAMU David Šiktanc.

Palmetshoferův hamlet je mrtev. bez tíže představuje typ hry, kterých je současné evropské divadlo plné: výpověď o chladných vztazích v rodině i mezi mladými lidmi komentuje vykloubeným jazykem s přeskládanou rytmikou slov a roztrhaným slovosledem (opět, v němčině, která má slovosled ve větě pevně daný, je to "revolučnější"). Celou situaci koření několik bizarních výjevů a jemně černý humor.

Otec a syn: Matúš Bukovčan (vlevo) a Petr Panzenberger.Zkrátka, žádná díra do světa, ale příjemná hra, s níž se dá strávit plodný divadelní večer. Režisér David Šiktanc bohužel látku nijak nevyložil, pouze ilustroval, a to často bez jakékoli souvislosti se zmíněným jazykem hry. Výsledkem je nudná inscenace, v níž občas zaznívají zajímavá slova a věci. Inscenace nezdůvodňuje, proč se v ní mluví tak divně, když se přitom tváří realisticky; nedává ani odpověď na otázku, proč jsou, řečeno s klasikem, všechny postavy tak nervózní. S Shakespearovým Hamletem, ne že by to bylo na škodu, nesouvisí už text co takový.

Mladý herecký soubor ústeckého divadla je nicméně zárukou, že to není úplně ztracená varta: vynikající jsou Petr Panzenberger, Jan Jankovský a Anita Krausová v rolích mládeže, skvělý výkon podávají Matúš Bukovčan a Nataša Gáčová jako ordinérní rodiče - zejména Gáčová jako matka je asi to, co jako jediné uvízne v paměti.

Po razantním nástupu s Nuckollsovou inscenací Ibsenova Nepřítele lidu přišla letošní dramaturgie Činoherního studia s další pozoruhodnou položkou, ale divadlo k ní nevybralo vhodného režiséra. I to se někdy stává. Po výletu k současnému dramatu má následovat opět klasika (březnová premiéra Maryši v režii Filipa Nuckollse) a pak znovu současné německé drama: ceněný text Rolanda Schimmeplfenniga Zlatý drak bude v Ústí nad Labem inscenovat Valeria Schulzová. To jsou celkem nadějné vyhlídky.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: Činoherní studio Ústí nad Labem

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ