Trochu drsnější komedie o Židech i nacistech

Kultura
23. 12. 2011 12:30
Martin Finger (uprostřed) je v Komedii bezskrupulózním bohatým Židem.
Martin Finger (uprostřed) je v Komedii bezskrupulózním bohatým Židem.

"Jaký sport je mezi Židy nejoblíbenější? Transport." Příliš ostrý vtip? Jistě, ale když ho vypráví Žid... Černá komedie německého bouřliváka Rainera Wernera Fassbindera  Odpad, město, smrt byla v zemi původu opakovaně zakazovaná, protože je prý antisemitská. Na české jeviště ji poprvé uvedlo Divadlo Komedie v režii a autorské úpravě svého ředitele Dušana D. Pařízka.

Gabriela Míčová jako sebevědomá prostitutka.Jde o kabaret plný bláznivých komediálních výstupů, u nichž ovšem slabším povahám může, jak se říká, mrznout úsměv na rtech či případně, jak se také říká, tuhnout krev v žilách. Začíná to trochu únavně. Opravdu potřebujeme další parodii Dana Landy, nota bene v divadle, kam žádní jeho fanoušci určitě nechodí? Promluvy prostitutky (Gabriela Míčová), která se nejprve cítí být "samostatná" a všem ostatním vyčítá (právem) pokrytectví, aby se pak ukázalo, že je to možná všechno trochu jinak, patří k vcelku obehraným výjevům.

Pravá zábava začíná se vstupem arogantního židovského developera (Martin Finger), kterému všichni kvůli jeho penězům panáčkují, včetně elegantního homosexuálního pobočníka Oskara (Jiří Černý) a samozřejmě zmíněné prostitutky Romi. Druhou nosnou linkou je pak její povedená rodinka, konkrétně rodiče: panovačný otec, vystupující v travesti show a přitom pronášející šovinistická maloměšťácká klišé (Martin Pechlát), a jeho věčně sarkastická manželka, upoutaná na ortopedický vozík (Dana Poláková).

Martin Pechlát vystupuje jako transvestita a fašista.Jak je v Komedii zvykem, je to herecky virtuózní představení. Především je velkým zážitkem pozorovat kreace Martina Fingera a Jiřího Černého; také Dana Poláková dokáže na malé ploše rozehrát neuvěřitelné věci. Jak je v Komedii rovněž zvykem, je inscenace prošpikovaná množstvím jemného humoru a geniálních detailů, které nemusejí být patrné na první vidění. Kus je to zábavný a "zakázanými" tématy příjemně lechtá; na straně druhé pasáže, snažící se propojit Fassbinderův text s některými současnými problémy české společnosti, zejména jejími xenofobními tendencemi, nepadají na úrodnou půdu: pokus o angažované divadlo se v Komedii už poněkolikáté nese v příliš povrchním, polopatickém duchu. Jako by rafinovanost formy, kterou v Komedii léta předvádějí, najednou klesala pod tíhou potřeby sdělit ty správné názory. A to je trochu škoda. I přesto je Odpad, město, smrt jedním z nejpozoruhodnějších titulů v repertoáru Komedie: což automaticky znamená také v celé Praze. Dny divadla se krátí a spolu se Spíláním publiku 2010, Posledními chvílemi lidstva a Srdcem temnoty patří nová inscenace rozhodně k položkám, jejichž opakované zhlédnutí by si pražští diváci neměli nechat ujít.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: Divadlo Komedie / Kamila Polívková

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ