K aktuálnímu tématu zákazu kouření a svobodě jedince se obrací ústecké Činoherní studio novou hrou Děkujeme, že zde kouříte. Text Dagmar Haladové vznikl podle předlohy románu amerického spisovatele Christophera Buckleyho. Jednoduchá scéna dává vyniknout hereckým výkonům. Hra, která bude mít premiéru 9. prosince, má pobavit i vést k zamyšlení.
Inspirací pro divadelní zpracování románu z 90. let minulého století byl také film Děkujeme, že kouříte. Režisér Jiří Antonín Trnka proto musel získat i souhlas amerických majitelů práv. "To se mi podařilo a máme práva na dvacet uvedení," řekl po dnešní generálce Trnka, který vybral tuto hru do dramaturgického plánu pro 46. sezonu Činoherního studia kvůli aktuálnosti. "Sedí to k této době," poznamenal.
Příběh Nicka Naylora, úspěšného zaměstnance tabákové společnosti, zavede diváky do USA, kde se diskutuje o celoplošném zákazu kouření na veřejnosti. Cynický hlavní hrdina, kterého ztvárnil Jan Plouhar, odhaluje zákulisí tabákové lobby a politiky, reprezentované senátorem Ortolanem Finistirrem v podání Kryštofa Rímského.
Na scéně nechybí kromě cigaret také alkohol, zbraně a sex. "Je to hra pro věk patnáct plus. Každý si v ní něco najde. Není to ale jen komedie, má to i své poslání v tom, že každý z nás má právo se svobodně rozhodnout, co bude a co nebude dělat," řekl Trnka. "Je to pro všechny, co se rádi baví, co rádi přemýšlí," dodal.
Na jevišti se objeví postupně celý divadelní soubor a svou roli dostali i neherci. O postavách měl přitom režisér jasno od začátku. "Věděl jsem, že hlavní roli musí hrát Honza Plouhar, je svou fyziognomií, hereckou inteligencí i svým charakterem výjimečný stejně jako Nicholas Naylor je právě tak výjimečný člověk v tomto příběhu," řekl Trnka. Speciálním hostem je Josef Kadeřábek, kulisák léta spojený právě s ústeckým divadlem, jenž hraje umírajícího Marlboro Mana.
Autoři divadelní inscenace využívají na jevišti filmových prvků, jako je projekce, zazní i kovbojská píseň. Závěr satirické komedie je pak veskrze hollywoodský.