V Česku se představí Vietnamské vodní loutkové divadlo

Kultura
1. 9. 2015 19:22
Vietnamské vodní divadlo je považováno za kulturní bohatství Dálného východu.
Vietnamské vodní divadlo je považováno za kulturní bohatství Dálného východu.

V Česku se v úterý po mnoha letech představí Vietnamské vodní loutkové divadlo, které je součástí Národního loutkového divadla Hanoj. V plzeňském DEPO2015 bude hrát na hladině bazénu každý den až do soboty. Spolu se španělskými obřími loutkami, jejich představení vidělo od minulého pátku do neděle přes 100 tisíc lidí, představuje největší raritu letošní Skupovy Plzně, přehlídky loutkového divadla. Do Plzně přijelo 12 herců.

Představení tvoří deset pětiminutových příběhů, k nimž zpívá a hraje na vietnamské hudební nástroje pět hudebníků. Loutky jsou z měkkého dřeva, aby se nepotopily, neobsahují žádný kov a pokrývá je speciální lak. Umělci je nevodí drátky jako čeští loutkáři. Zpoza opony je posouvají třímetrovými bambusovými tyčemi těsně nad vodní hladinou.

Vietnamské vodní loutkové divadlo bylo založené v Hanoji v roce 1956 pro děti. Je podle ředitele festivalu a šéfa plzeňského Divadla Alfa Jakuba Hory považováno za kulturní bohatství Dálného východu.

"Byl jsem unešený. Takové divadlo jinde na světě nenajdete. Je to hlavně o loutkách a způsobu hraní. Loutky mají kouzelnou atmosféru, voda hraje sama a navíc je nasvícená.
Má různé odrazy, stíny, bubliny a dohromady to dává krásný výtvarný obraz," řekl Hora.

Tradice vodního loutkového divadla sahá až do 10. století, což je srovnatelné s počátky českých lidových loutkářů z vesnic. "Divadlo se hrálo pro odpočinek a rozveselení na rýžových polích, kde je voda, herci byli schovaní za rostlinami," uvedl Hora. Tradiční vodní loutkové divadlo podle něj oživuje staré pověsti, lidové zkazky, ale také živly jako voda, vítr nebo oheň. Vodní plocha připomíná hladiny horských jezer. Na hladině se objevují draci, kouřové a ohnivé efekty.

Tento typ divadla se podle ředitelky vietnamského centra hraje dodnes ve většině vesnic a je hodně navštěvované, protože místní při nich relaxují. V zemi jsou čtyři takováto velká divadla, ale hanojské je největší. "Jezdí často po světě. Loni vyhrálo festival v Thajsku," řekla. Původní vietnamské loutky jsou v ČR k vidění v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi, které velmi pomohlo soubor do Plzně dostat.

Plzeňská představení začínají ve všední dny od 19.00. V sobotu se konají dvě, od 16.30 a 18.30. Po vystoupení loutkáři divákům ukazují loutky i způsob hraní.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ