Vest Pocket Revue se po 90 letech vrací na místo premiéry

Kultura
22. 4. 2017 12:07
Jan Werich, Emilie Hráská, Hana Vítová, Marie Mottlová a Jarmila Švabíková ve hře Slaměný klobouk (1934).
Jan Werich, Emilie Hráská, Hana Vítová, Marie Mottlová a Jarmila Švabíková ve hře Slaměný klobouk (1934).

Devadesáté výročí premiéry hry Jiřího Voskovce a Jana Wericha Vest Pocket Revue připomene rekonstrukce této inscenace, kterou na sobotní večer připravilo sdružení Werichovci. Představení v divadle, kde revue zazněla 19. dubna 1927 poprvé, bude předcházet setkání příznivců V+W před Werichovou vilou na Kampě.

"Chceme zopakovat aspoň v kostce tuto hru, což se podaří díky skladateli Danieli Dobiášovi, který prostudoval hudební materiály a připravil s Janem Vodňanským a Zuzanou Vrbovou rekonstrukci textu i písniček," řekla zástupkyně Werichovců Eva Gutová.

Ve druhé části večera diváci zhlédnou videorozhovor s Jiřím Suchým a potěší je "ježkovky" v originálním podání kytaristy Jana Matěje Raka. Na swing pak přítomné naladí Orchestr Ježkovy stopy.

Faksimile plakátu na první uvedení slavné Vest Posket Revue v Umělecké besedě v dubnu 1927.

Sdružení Werichovci spolu s Městskou částí Praha 1 a nadací Život umělce zvolilo pro představení divadlo Na Prádle v Besední ulici na Malé Straně. Výběr scény nebyl náhodný. Na této adrese dříve sídlila Umělecká beseda, kde měla Vest Pocket Revue před 90 lety premiéru.

Jan Werich, Emilie Hráská, Hana Vítová, Marie Mottlová a Jarmila Švabíková ve hře Slaměný klobouk (1934).

Odpoledne pořádají Werichovci oslavy Mezinárodního dne srandy. U zrekonstruované Werichovy vily na Kampě se sejdou s klaunskými nosy a žertovnými pokrývkami hlavy, aby si společně zazpívali a vypálili salvu z papírových pytlíků.

Začátek hvězdné kariéry

Představení Vest Pocket Revue původně sepsali Voskovec s Werichem jako studentskou recesi. Spontánní a improvizovaná hra měla u publika značný úspěch, a jména autorů se rozlétla po Praze. Nakonec hru hráli více než dvěstěkrát, nechali studií a začali se naplno věnovat divadlu.

Snímek z roku 1946 zachycuje dočasný návrat Jiřího Voskovce do vlasti. Na fotografii vpravo Jan Werich.

Po úspěchu Vest Pocket Revue doputovali její autoři přes menší scény do Paláce U Nováků, kde zahájili slavnou éru Osvobozeného divadla. V roce 1939 emigrovali do USA. V roce 1946 se po Werichovi na čas vrátil i Voskovec a snažili se Osvobozené divadlo obnovit. To se nedařilo a Voskovec definitivně emigroval v roce 1948. Zemřel 1. července 1981 v USA, svého kolegu přežil o osm měsíců.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Youtube, Facebook

Další čtení

V Praze dnes začíná třídenní multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ