Dokument připomene fenomén jménem <span>Jazzová sekce</span>

Kultura
19. 6. 2008 09:52
V Kisilově dokumentu hovoří předseda Jazzové sekce Karel Srp.
V Kisilově dokumentu hovoří předseda Jazzové sekce Karel Srp.

V Kisilově dokumentu hovoří předseda Jazzové sekce Karel Srp.Původně dvouhodinový, nakonec na hodinovou stopáž zredukovaný dokument Jazzová sekce uvede dnes večer ve 20 hodin Česká televize.

Příběh plný paradoxů slibuje dokument Aleše Kisila nazvaný lapidárně Jazzová sekce. Líčí historii sdružení, jemuž se dlouho dařilo vzdorovat hrozbě zákazu a perzekuce ze strany komunistického režimu. Nakonec vedení Jazzové sekce soudu a vězení neuniklo - mimo jiné "díky" přičinění tehdejšího prokurátora Josefa Monsporta, dnes obhájce Vladimíra Železného. V roce 1986 bylo pět členů sekce uvězněno za nedovolené podnikání.

Původně úzce zájmové sdružení se na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let stalo kulturním fenoménem, v dobách nejbohatší aktivity měla Jazzová sekce několik tisíc členů a zaštiťovala nejen hudební akce i mimo úzce vymezenou oblast jazzu, ale působila také na poli literatury (vydala například necenzurovanou podobu Hrabalova románu Obsluhoval jem anglického krále), divadla, filmu i výtvarného umění.

Na úspěchy i prohry Jazzové sekce vzpomínají v Kisilově filmu například Karel Srp nebo Joska Skalník, mezi pamětníky jsou i hudebník Mikoláš Chadima či hudební publicista Josef Vlček. Cennou součástí snímku jsou záznamy akcí, které Jazzová sekce za normalizace pořádala. V dokumentu je krátce řeč i o spolupráci některých představitelů Jazzové sekce s StB - podle všech, kdo v dokumentu hovoří, byla tato spolupráce pouze formální a nikomu reálně neublížila.

Foto: ČT

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ