Vítězové se vracejí do Varů
25.06.2007 16:49
Vítězné filmy festivalů v Benátkách, Berlíně a Cannes, půlnoční předpremiéry amerických hororů, houf nevyzpytatelných východoevropských filmů a blonďatý diblík Renée Zellwegerová. To budou hlavní letošní lákadla karlovarského festivalu.
Zellwegerová, kterou diváci znají jednak ze dvou romantických příběhů o marně hubnoucí třicátnici Deníky Bridget Jonesové i z výpravné westernové podívané Návrat do Cold Mountain, byla dlouho jedinou velkou hereckou hvězdou, kterou pořadatelé ohlásili.
Až na poslední chvíli sdělili jméno zahraničního laureáta Křišťálového glóbu za přínos světové kinematografii (českým držitelem bude Břetislav Pojar): sošku převezme poulární komik i režisér Danny DeVito. Zellwegerová v Karlových Varech uvede svůj poslední film Miss Potter, biografický příběh spisovatelky Beatrix Potterové (1866–1943), která jako jedna z prvních uvedla do literatury pro děti zvířata v lidských rolích.
Od Islandu po Koreu
Hlavní soutěž celovečerních filmů, která festivalu zaručuje prestižní status, se může pochlubit třemi návraty. Své filmy totiž přihlásili vítězové minulých ročníků Krzystof Krauze (zvítězil v roce 2005 s filmem Můj Nikifor), Ferzan Ozpetek (2003, Okno naproti) i Jan Svěrák (1995, Jízda). Bude poučné sledovat, zda Vratné lahve, Svěrákův aktuální divácký hit v českých kinech, osloví i mezinárodní porotu, i to, co se skrývá za názvy a charakteristikami Krauzeho filmu Náměstí Spasitele (příběh muže, který naletí podvodníkům a přijde o byt) a Ozpetkova snímku Saturno contro (skupinový portrét čtyř čtyřicátníků v konfrontaci s tragickou událostí). Hodně se čeká od Islanďana Baltasara Kormákura, jemuž v Karlových Varech loni promítli precizní thriller v hollywoodské produkci Výlet do nebe: letos představí další thriller v islandsko-německé koprodukci Severní blata, který se už od premiéry v roce 2006 stihl stát nejúspěšnějším islandským filmem všech dob.
Australan Michael James Rowland představí humorný příběh tří nesourodých imigrantů Šťastné míle, Francouz Jean Becker konverzační komedii Rozhovory s mým zahradníkem, Nor Bard Breien velmi černou komedii o invalidech Kurs negativního myšlení, Korejec Min Bough-hun komorní drama Prořezávání révy s dominantní výtvarnou složkou. Trochu nezvykle bude celý festival uzavírat britský soutěžní film Hezké sny – romantická komedie s Gwyneth Paltrowovou, Martinem Freemanem a Dannym DeVitem v hlavních rolích. Atraktivní je i složení poroty, která bude rozhodovat o vítězích: předsedou je šéfredaktor významného amerického filmového časopisu Variety Peter Bart, dohadovat se bude mimo jiné s indickou herečkou Nanditou Dasovou či s kanadskou herečkou Arsinée Khanjinanovou známou z filmů jejího manžela Atoma Egoyana. Českým zástupcem v porotě bude režisér David Ondříček.
Kolekce z Cannes
Další sekce nabízejí opět přes dvě stě titulů, z nichž převážná většina bude u nás promítána poprvé. Organizátoři „přivezou“ dvacet filmů z oficiálního programu letošního canneského festivalu včetně vítězného rumunského dramatu Čtyři měsíce, tři týdny a dva dny. Mimo jiné jde o novinky svérázných tvůrců Ulricha Seidla (Import/Export), Roye Anderssona (Ty, který žiješ), Kim Ki-duka (Dech) či Harmony Korinea (Mister Lonely). Posledně jmenovaný patří ke generaci „nezávislých“, kteří stále tvrdošíjně natáčejí komplikované, k publiku nikoli zrovna vstřícné filmy. V karlovarském výběru ho doprovázejí jeho krajané Gregg Araki (Chechták) a Tom Kalin (Divoká krása); v „batůžkáři“ oblíbené sekci Fórum nezávislých je doplní podobně naladění tvůrci z různých konců světa.
V sekci Horizonty budou hlavní rozruch budit novinky slavných: Inland Empire Davida Lynche, Interview Steva Buscemiho, Optimisté Gorana Paskaljeviče či Fay Grim Hala Hartleyho. O půlnoci budou v předpremiéře promítány postmoderní horory Quentina Tarantina Grindhouse: Auto zabiják a Eliho Rotha Hostel 2 či hororová fantasy Timura Bekmambetova Denní hlídka. V sekci Nový Hollywood festival uvede rané filmy dnes slavných režisérů Francise Forda Coppoly (Interview), Martina Scorseseho (Špinavé ulice) či George Lucase (Americké graffiti) i jejich pozapomenutých současníků Hala Ashbyho (Harold a Maude) a Monteho Hellmana (Dvouproudá asfaltka). Festival v pátek 29. června zahájí projekce satiry Toma DiCilla o bulvárních novinářích Delirious, vítězové budou vyhlášeni v sobotu 7. července.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.