Českým kinům už sedm týdnů vládne Kajínek. Jinak je ale v žebříčku českých, či dokonce evropských filmů málo. České diváky podobně jako zbytek světa válcuje Hollywood.
Může se tak klidně stát, že se do žebříčku 20 nejnavštěvovanějších filmů v českých kinech podle Unie filmových distributorů některé české filmy ani nepropracují. Aktuálně je to případ oceňované komedie Největší z Čechů Roberta Sedláčka, která si premiéru odbyla na konci srpna a od té doby po ní není ani vidu, ani slechu, ač by za pozornost jistě stála mnohem víc než řada filmů, které v oné dvacítce lze naleznout.
Z dvacítky nejnavštěvovanějších filmů v Česku je 11 amerických, 4 české, 3 francouzské a 1 belgický (3D Sammyho dobrodružství na velmi dobrém třetím místě). Francouzům se s pomocí speciálních k tomu určených institucí daří dostávat své filmy za hranice, jde také o tradičně silnou kinematografii, která se navíc přizpůsobila divácké poptávce.
V českých kinech jsou aktuálně odtud k vidění snímky Tajemství mumie Luca Bessona, 22 výstřelů a (K)lamač srdcí - tedy filmy žánrové, které v podstatě vycházejí ze stereotypů americké kinematografie a daří se jim oslovovat nejspíš právě díky tomu zahraniční publikum.
Krom Kajínka, který už posbíral 625 tisíc diváků a utržil 76 milionů korun, české barvy v žebříčku hájí loutkový Kuky se vrací, Ženy v pokušení a také Román pro muže, který zatím zvolna zahajuje svou cestu kiny, do kterých oficiálně vstoupí až ve čtvrtek.
Zbytek žebříčku tvoří klasické americké filmové výplachy, pečlivě odstíněné pro nejrůznější „cílové skupiny" - na druhé místo vynesli teenageři Let´s Dance 3D, na čtvrté nostalgici remake Karate Kida, na páté příznivci inteligentní sci-fi Počátek. Jsou tu filmy pro ženy (romantická komedie Dál než se zdálo), muže (Stalloneho Expendables) i děti (Shrek: Zvonec a konec, Jako kočky a psi).
Žebříček symbolicky uzavírá jeho nejhodnotnější součást - film bratří Coenů Seriozní muž, který v českých kinech paběrkuje s pouhou jedinou kopií. Po pěti týdnech v kinech má 8826 diváků.