Pátý ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm, který se bude konat od 6. do 11. května v Třeboni, nabídne mimo jiné i pohled na nezávislou čínskou animaci, která si v poslední době získává stále větší respekt v okruhu světových festivalů. Vzniká uvnitř i vně Číny a vyznačuje se závažnými tématy, ale i formálně vybočujícími experimenty, které zprostředkovává pomocí rozličných metafor i animačních technik.
"Program se zaměří na práce nové generace čínských filmařů a výtvarníků, kteří se silně prosazují v průběhu posledních dvou desetiletí. Jsou to téměř výhradně mladé režisérky a režiséři, narození po kulturní revoluci, a někteří dokonce po demonstracích na náměstí Nebeského klidu," řekl ředitel festivalu Tomáš Rychetský.
Jeden z čelních představitelů, režisér Chaj-jang Wang, který soutěží se svými krátkými filmy po celém světě, zasedne v mezinárodní porotě Anifilmu. Kurátorské pásmo festivalu reflektující současnou novou vlnu v čínské animaci, ve kterém budou i Wangovy snímky, na festivalu režisér uvede a pohovoří o situaci mezi těmito umělci. "Z dalších autorů, jejichž snímky jsou na programu Anifilmu, můžeme jmenovat například celosvětově oceňovaného režiséra Lej Lej či Sun Süna, jednoho z nejuznávanějších vizuálních umělců současné čínské scény, jehož díla často nesou politicky kritické významy," řekla mluvčí festivalu Gabriela Zajícová.
V hlavní soutěži Mezinárodního festivalu animovaných filmů v Třeboni diváci vedle českých snímků uvidí celovečerní filmy z Brazílie, Estonska, Francie, Japonska a USA. Z nebývale široké konkurence se do soutěže probojovalo deset titulů. Výběr je pestrý jak výtvarně, tak geograficky a nechybí v něm slavná jména, jakými jsou například nestor nezávislé americké animace Bill Plympton nebo světově uznávaný autor Pavel Koutský.
Anifilm už vybral také krátké a studentské filmy do mezinárodních soutěží. Letošní výběr je, podobně jako je tomu u filmů celovečerních, pestrý a zahrnuje škálu technik, zemí i narativních postupů. Zastoupeni jsou známí tvůrci jako Plympton s filmem Drunker Than a Skunk, Theodore Ushev se sugestivním snímkem Gloria Victoria či extravagantní autor Rosto se surrealistickým dílem Lonely Bones.
Z české tvorby se diváci mohou těšit na premiérové uvedení nového filmu Chrrrrrrrrrrrrrrr Jaromíra Plachého či na japonsko-český, lehce hororový projekt legendárního Jiřího Barty Sněžná žena. Zastoupeni jsou také mladí autoři, kteří přinášejí nový styl či poetiku a možná se na Anifilmu dočkají svého "objevení". Celkově vydal letošní výběr na čtyři pásma krátkých filmů a tři pásma studentských, přičemž i soutěž studentských filmů představuje různorodá díla.
Anifilm představí čínskou tvorbu i extravagantní surrealismus
Kultura
28. 3. 2014 17:35
Pátý ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm se bude konat od 6. do 11. května.
Autor: ČTK Foto: Facebook , Anifilm