Australská režisérka hloubá nad spoluvinou a kolaborací

Kultura
29. 3. 2013 07:52
Dospívající dívka Lore a její sourozenci jsou dětmi prominentní rodiny člena SS. S koncem války jim hrozí nebezpečí.
Dospívající dívka Lore a její sourozenci jsou dětmi prominentní rodiny člena SS. S koncem války jim hrozí nebezpečí.

Do posledních dnů druhé světové války zavede diváky film Lore australské režisérky Cate Shortlandové. Válečné hrůzy ukazuje na osudu dívky Lore a jejích čtyř sourozenců, kteří musejí utíkat ze zničeného Německa stovky kilometrů do bezpečí babiččina domu. Snímek oceněný diváky na loňském festivalu v Locarnu bude mít českou premiéru 11. dubna.

Na jaře roku 1945, kdy byla porážka Německa už neodvratná, zajala americká a sovětská vojska také rodiče Lore a jejích sourozenců. Coby synové a dcery privilegovaného člena SS měli do té doby báječný život, který ale náhle skončil. Cesta napříč zdevastovanou zemí je vystaví realitě, kterou si dosud neuvědomovali, a přiměje především dospívající dívku, aby poznala, čeho byla prostřednictvím svých rodičů součástí.

Děti musí putovat zničenou zemí stovky kilometrů do bezpečí ke své babičce.Během putování potkají sourozenci záhadného Thomase, vyčerpaného židovského uprchlíka, o jehož minulosti nikdo nic neví. Thomas se skupinkou putuje přes lesy a pole a postupně si díky své houževnatosti a dobrotivosti získá jejich důvěru. Lore však musí řešit, zda může cizinci důvěřovat, bojí se o své mladší bratry a sestry a nutí i diváka uvažovat nad podstatou lásky, viny a odpuštění ve válkami postiženém světě.

Cate Shortlandová film natočila podle knihy Rachel Seiffertové The Dark Room (Temný pokoj). V zájmu autenticity ho natočila v němčině a za produkční i tvůrčí spolupráce umělců z řady zemí v čele s Austrálií, Velkou Británií a Německem.

"Příběh mi byl velice blízký, neboť se zabýval tím, co znamená být dítětem pachatelů. Austrálie už svou koloniální historii moc neprožívá, ale protože jsem strávila hodně času v post-apartheidové Jihoafrické republice a v Německu, často se těmito otázkami zabývám," říká. Otázky po tom, co by člověk dělal v prostředí genocidy a hrůzy, zda by byl schopen zastat se slabých a pronásledovaných, nebo by jako většina jen tiše přihlížel a v horším případě kolaboroval, jsou podle ní stále aktuální.

Autor: ČTK Foto: ČSFD.cz

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ