Filmy jsou dnes spotřebním zbožím více než kdy předtím. Většina filmů se v kinech moc dlouho neohřeje. Ne tak loňský (a zjevně i letošní) hit Avatar. V kinech je už 42 týdnů.
S nástupem multiplexů se filmy staly rychloobrátkovým zbožím. Diváky je třeba znovu a znovu překvapovat novými a novými filmy. A tak se na plátnech kin filmy střídají v rychlém sledu, a pokud se na ně chodí méně, nekompromisně z multiplexů mizí. Výsledkem jsou obří návštěvnosti a tržby tzv. trháků, a naopak minimální zisky filmů, které nenaplňují představu multiplexů o komerčním hitu (ač právě tyto filmy většinou stojí za to).
V aktuálním žebříčku nejnavštěvovanějších filmů podle Unie filmových distributorů je největším veteránem Cameronův snímek Avatar. Do kin vstoupil loni 17. prosince a drží se v nich tedy bezmála rok. Za tu dobu nasbíral 1 280 872 diváků a tržby ve výši 209 milionů korun. A navíc je aktuálně 18. nejnavštěvovanějším filmem českých kin, což je s přihlédnutím ke "stáří" filmu téměř neuvěřitelný výsledek.
Dlouho už se v kinech drží také Vejdělkova taškařice Ženy v pokušení. Do kin vstoupila před 29 týdny, za tu dobu nashromáždila přes milion diváků a tržby 122 milionů korun - řádově nižší oproti Avatarovi, který se hrál ve 3D kinech, a tedy za vyšší vstupné. Dobře se vede i dalšímu českému snímku - loutkový Kuky se vrací Jana Svěráka je v kinech 20 týdnů, za tu dobu ho vidělo 259 tisíc diváků a utržil 28 milionů korun.
Většina dalších filmů v žebříčku je v kinech maximálně 10 týdnů. Nejvíce se aktuálně chodí na vieweghovskou adaptaci Román pro muže, která má po dvou týdnech v kinech 223 tisíc diváků a tržby 27 milionů korun.
Předchozí rekordman Kajínek spadl až na pátou pozici, po devíti týdnech v kinech má 674 tisíc diváků a tržby 82 milionů korun. V půli října hodlá nalákat další diváky tím, že zve do kina i boxera Mikea Tysona - ten prý dokonce hodlá s Petrem Jáklem spolupracovat na jakémsi připravovaném filmu.