Oscarová noc vypukla ve dvě hodiny ráno středoevropského času. Zatímco většina České republiky spala, v Hollywoodu se rozhodovalo o tom, kdo vyhraje nejslavnější filmové ceny světa. Vítězem se nakonec stal snímek Kathryn Bigelowové se šesti Oscary Smrt čeká všude, Avatar získal jen tři.
První minuty čtyřhodinového ceremoniálu byly ve znamení dlouhých projevů vzrušení a nervózních očekávání na červeném koberci. Jennifer Lopezová předvedla své šaty s faktorem "wow" a familiární moderátorky se rozplývaly nadšením. Předávání cen moderované hereckou dvojicí z filmu Nějak se to komplikuje Stevem Martinem a Alecem Baldwinem vypuklo vzápětí.
ČTĚTE TAKÉ: Oscarová noc: Kdo vyhraje v souboji těžkých vah?
O Oscary se Cameron utká s exmanželkou. Devětkrát
Producent filmu Smrt čeká všude lobboval za zisk Oscara
Při sledování Oscarů si nelze nevybavit sobotní trapný přenos Českých lvů - i tady jsou průvodci večera dva muži. Oproti Bolku Polívkovi a Pavlu Liškovi jsou však herci Alec Baldwin a Steve Martin skutečně vtipní, do přítomných hvězd se trefují bez servítků, ale s vkusem a jeviště ovládají s elegantní grácií.
Poté, co od sebe sprejem proti hmyzu odehnali medúzky z filmu Avatar, vstoupila na podium Penelope Cruzová, aby předala cenu nejlepšímu herci ve vedlejší roli. Tím se dle očekávání stal Christoph Waltz za roli lovce Židů Landy v Tarantinových Hanebných panchartech.
Oscara za nejlepší animovaný film získal také podle očekávání Vzhůru do oblak, Oscara pro nejlepší píseň snímek Crazy Heart a Oscara za původní scénář jeden z favoritů večera, Smrt čeká všude. V rolích předávajících se na pódiu vystřídala mimo jiné Penelope Cruzová, Cameron Diazová či Steve Carell. Největší hvězdou mezi nimi však byl Ben Stiller, který za všeobecného nadšení předal v masce avatara cenu filmu Star Trek pro nejlepší make-up. Cenu pro nejlepší adaptovaný scénář převzal poněkud příliš dojatě patetický scenárista sociálního dramatu Precious. Ten vzápětí získal další cenu i pro herečku Mo´Nique.
Sigourney Weaverová předala prvního Oscara večera favorizovanému snímku Avatar za výpravu, Oscara za nejlepší kostýmy poté Sarah Jessica Parkerová předala kostýmnímu snímku Young Victoria.
Stejně jako Polívka s Liškou i Martin s Baldwinem si zahráli v rámci ceremoniálu v parodické filmové scéně odkazující k filmu Paranormal Activity. Uvedli tím oscarovou poctu hororovému žánru, která připomněla, že horory nebývají spolu s dalšími zábavovými žánry na Oscarech příliš často oceňovanými díly.
Dvě ceny pro zvuk a mix zvuku sebralo Avatarovi irácké drama Smrt čeká všude, které tak posílilo svůj náskok před Cameronovým snímkem. Avatar však následně náskok iráckého dramatu srazil ziskem sošky za kameru. Animovaný Vzhůru do oblak poté získal svou druhou oscarovou sošku za hudbu. Avatar se znovu přihlásil o slovo v kategorii, kde cenu prostě získat musel - vizuální efekty.
V průběhu večera ceremoniál jen znovu a znovu potvrzoval, že podobné akce lze pojmout i s elegancí, důstojností a stylem v českých podmínkách nevídaným. Nominované hudby představili tanečníci, animované filmy přímo jejich animovaní hrdinové - ani po třech hodinách ceremoniál neztrácel na tempu. A to se zatím nedostal k hlavním kategoriím.
V nich se dalo předpokládat přetahování dvou hlavních favoritů - Avatara a Smrt čeká všude. Druhý jmenovaný získal cenu za střih.
Ještě před hlavními kategoriemi dvojice Quentin Tarantino a Pedro Almodóvar předala Oscara pro nejlepší cizojazyčný film argentinskému snímku Tajemství jejich očí. Ten rozhodně za favorita považován nebyl, předpokládalo se spíše vítězství evropského filmu roku Bílé stuhy Michaela Hanekeho.
A máme tu čtyři poslední a zároveň nejdůležitější kategorie. Hlavní herecké Oscary uvedlo skvělé, vtipné a milé představení nominovaných jejich kolegy z daných filmů. Loňská vítězka Kate Winsletová poté cenu za nadšených ovací publika předala neméně nadšenému a nadšeně děkujícímu Jeffu Bridgesovi za roli country zpěváka ve filmu Crazy Heart.
Sean Penn poté předal cenu nejlepší herečce Sandře Bullockové za fotbalové drama The Blind Side. Obě přebírání cen doprovodily potlesky celého sálu vestoje, stejně jako následující předání režijní ceny vůbec první ženě historie. Kathryn Bigelowová se Smrt čeká všude nakonec porazila svého exmanžela Jamese Camerona.
A vrchol večera v podobě předání ceny pro nejlepší film přišel hned poté - mnohamilionový Avatar byl poražen nízkorozpočtovým snímkem Kathryn Bigelowové Smrt čeká všude. Celkem tak iráckému dramatu připadlo šest sošek, zatímco Avatarovi tři sošky. Po dvou má Vzhůru do oblak, Precious a Crazy Heart.
Oscarovou noc sledovali filmoví fanoušci v kině Světozor prostřednictvím přímého přenosu televize HBO. Hromadné sledování Oscarů prokládané jen smrtícími dávkami energy drinků mělo svůj půvab - nechyběly hlasité projevy nadšení (nad vítězstvími Avatara či Star Treku) i nevole či tipování vítězů, které oscarový souboj změnilo v ještě napínavější podívanou.
Přehled držitelů Oscarů za rok 2009 |
Nejlepší film: Paul N. J. Ottosson a Ray Beckett - Smrt čeká všude |
Foto: Bontonfilm, Falcon, Palace Pictures, ČTK/AP.