Na FAMU byl režisér Tomáš Bařina (35) označován za jeden z největších talentů své generace. Po škole však nedebutoval autorským filmem, ale komerčním hitem Bobule (2008). Román pro muže, který příští týden vstoupí do kin, je jeho druhým filmem.
Vyčítají vám bývalí spolužáci, že jste se "zaprodal komerci"?
Už na FAMU mi kdosi řekl, že mám štěstí, že můj rukopis zajímá diváky. Vždycky jsem rád kamarádům vyprávěl příběhy, vymýšlel si a to mě u filmu baví - dokázat vtáhnout diváka do svého světa, do snu. Film je pro mne především snem. Může vás bavit nebo vám přinést poselství.
Vy ale zjevně spíš jenom bavíte.
Bobule vznikly především proto, aby vyvolaly v divácích podobné pocity, které jsme tam prožívali my, když jsme psali scénář. Šlo samozřejmě jen o nakouknutí do prostředí, které nám nebylo zcela vlastní, ale přesto i to málo ve mně zanechalo doživotní sepětí s vínem a s Moravou. Co se Románu pro muže týče, tento film nepovažuji pouze za zábavu.
Jaká byly spolupráce s Miroslavem Donutilem a dalšími herci?
Mirek Donutil byl jasný už od chvíle, kdy se uvažovalo, že podle knihy vznikne film. On je vlastně duchovním otcem projektu. Mirka Vladyku jsem viděl v roli Bruna, už když jsem četl knihu. Překvapil mě ve filmu U mě dobrý a zde mě překvapil znova. Obsadit ženské postavy bylo náročnější, kvůli celkové souhře všech herců. Asi nejtěžší byl výběr Tali, ke které proběhl větší konkurz. Původně jsem hledal do této role neherečku, ale postupně bylo čím dál více zřejmé, jak náročná ta role je - proto ji nakonec hraje Táňa Pauhofová, i když to byla její první zkušenost s podobnou postavou. Nakonec musím ještě upozornit na Filipa Čapku, který je pro mne velký objev.
Celý rozhovor s Tomášem Bařinou a recenzi Románu pro muže najdete v časopisu TÝDENU, který vyjde 20. září.