"Bobby" díky Estevezovi promlouvá k masám i čtyřicet let po smrti

Kultura
26. 10. 2011 08:30
Vyšeptalé krásky: Sharon Stoneová a Demi Mooreová excelují v rolích žen za zenitem.
Vyšeptalé krásky: Sharon Stoneová a Demi Mooreová excelují v rolích žen za zenitem.

Záplava slavných herců – ale hvězdy si tu jsou rovny s téměř neznámými kolegy. Velká tragédie americké politiky – ale podaná bez patosu a civilně. Film Bobby je neprávem opomíjenou oslavou hodnot, za něž Amerika před čtyřiceti lety bojovala a které by i teď potřebovaly trochu popostrčit.

Emilio Estevez velkou díru do světa neudělal. Syn slavného herce Martina Sheena (Apokalypsa, Skrytá identita) a bratr nechvalně proslulého Charlieho Sheena (Četa, seriál Dva a půl chlapa) měl k velké kariéře našlápnuto na konci 80. let, ale šanci se mu i přes účast ve filmech jako Snídaňový klub nebo Mladé pušky nepodařilo využít. O to větší bylo překvapení, když v roce 2006 vyrukoval s režijním počinem Bobby: zralým, suverénně vyprávěným filmem, který si nebral na mušku nic menšího než atentát na senátora Roberta F. Kennedyho v roce 1968. Mladšího bratra známějšího prezidenta Johna F. Kennedyho zastřelil fanatický Palestinec Sirhan Sirhan v hotelu Ambassador v Los Angeles. "RFK", bytostný liberál a aktivista v oblasti lidských práv, tehdy měl velké šance stát se dalším americkým prezidentem a mnoho lidí v něj po smrti jeho bratra vkládalo naděje na zlepšení americké situace – v otázkách sahajících od domácí rasové segregace až po zahraniční válku ve Vietnamu.

Mladší generaci herců v mozaice postav Bobbyho zastupují Elijah Wood a Lindsay Lohanová.Estevez volí tradiční postup ukázat velkou historickou událost na pozadí malých, "kuchyňských" osobních dějin obyčejných lidí. "Kuchyňských" dokonce doslova: protože Bobby se odehrává ve zmíněném Ambassadoru a mapuje ho napříč všemi patry od luxusních apartmánů až po "flek" dveřníka u vchodových vrat, nemůže se vyhnout ani hotelové kuchyni, kde se se atentát ostatně stal. A v tomhle je Estevezův film dokonalou reflexí Kennedyho politiky, esencí demokratického rovnostářství bez jakéhokoliv populismu: v Bobbym se nedělá rozdíl mezi bohatým magnátem nebo posledním hotelovým podržtaškou, klíčové slovo je "my". Estevez po vzoru Roberta Altmana vytváří životnou mozaiku postav, charakterů i figurek, které daný hotel v onen osudný den navštívily, a vykresluje tak přesný obraz tehdejší americké společnosti.

A že je na co se dívat: účast v rozpočtově malé, myšlenkově obrovské fresce přijaly takové hvězdy jako Anthony Hopkins, Demi Mooreová, Sharon Stoneová, Elijah Wood a další, někteří v nejlepších rolích svých kariér. Třeba právě nijak lichotivá konfrontace odkvétajících krásek Mooreové a Stoneové ukazuje, že tyhle dvě herečky talentem v posledních dekádách dosti šetřily a v rukou dobrého režiséra přitom dokážou potit krev. Drobnokresba postav se zdá být přesná až příliš: trvá půldruhé hodiny, než se Estevez sítí figur prokouše k ústřední vraždě. Je to ale záměr: když se všechny dějové linky spojí dohromady, zasažený politik zalije krví kuchyňské dlaždičky a ve zvukové stopě se k tomu spustí "Bobbyho" slavný projev o nesmyslnosti násilí, najednou to všechno secvakne dohromady a divák se sesune pod jednou z nejdrtivějších filmových scén posledních let. Estevezův snímek funguje jako ta nejklasičtější tragédie: prostřednictvím katastrofy nás upomíná na ty nejzákladnější hodnoty a dává nám sílu žít dál.

Autor: Vojtěch RyndaFoto: archiv

Další čtení

Na Brněnské přehradě začal festival Groove Brno, poprvé po širým nebem

Kultura
11. 7. 2025

Hudba, příběhy a nový singl: Zea zazpívala na talk show ve Varech

Kultura
11. 7. 2025
motocykl Laurin & Klement CCCC z roku 1904

Unikátní motorka je jediná na světě. Řeší ji i prezident, Italům nabídl renovaci

Kultura
Aktualizováno: 11. 7. 2025 10:43

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ