Bohu žel. Dokument líčí strasti šestice uprchlíků v Česku

Kultura
9. 5. 2018 13:50
Celovečerní dokument popisuje osudy šestice uprchlíků v ČR
Celovečerní dokument popisuje osudy šestice uprchlíků v ČR

Do českých kin přijde 17. května dokument, který sleduje osudy šesti uprchlíků v České republice. Někteří z nich požádali v zemi o azyl, jiní tak kvůli xenofobním náladám nechtějí učinit. Celovečerní film líčí Česko jako zemi, která vykazuje z celoevropského pohledu téměř největší odpor vůči uprchlíkům, aniž by sama nějaké měla. Film ale ukazuje i práci lidskoprávních organizací a tu část společnosti, která odmítá přijmout nenávist jako jednu ze svých norem.

Snímek se jmenuje Bohu žel. "Dost lidí mě od toho zrazovalo, ale mně se líbí. To poslední, co u nás uprchlíci totiž řeší, je to, aby někoho obtěžovali svojí vírou," řekl Saša Dlouhý, autor námětu a režisér, který stál i za kamerou.

Zabývat se lidmi, kteří odcházejí ze svých domovů kvůli válce nebo z důvodu nesvobody ve své vlasti, začal už před globální uprchlickou krizí. Filmů o uprchlících vzniká mnoho, Dlouhý chtěl zobrazit "normální tuctový život našich aktérů, kteří se bohu-žel stali uprchlíky". "Uřezaných hlav vidíme v médiích dost, ale toho, jak ti lidé opravdu fungují, tolik ne," dodal.

Dokument zamýšlel jako sondu do života cizinců v současném Česku a ačkoliv se v něm snažil vyhnout všem politikům, film přesto nakonec částečně politický rozměr má. Ukazuje, že míra odmítání migrantů, především těch s muslimskou vírou, je v přímé úměře k frekvenci tématu ve volebních programech politických stran i hlavy státu.

Zástupci organizací pomáhajících uprchlíkům se ve filmu zamýšlejí nad tím, kam se poděl solidární přístup české společnosti z počátku 90. let, kdy lidé nabízeli pomocnou ruku tisícům Bosňanů prchajícím z Jugoslávie. Také se ptají, komu slouží nenávist převlečená za vlastenectví.

Dlouhý oslovil asi dvacítku uprchlíků, ve filmu jich vystupuje šest. Ze Sýrie pochází George, stavební inženýr z města Rakká, které se na dlouho dobu stalo centrem Islámského státu. Aby zachránil sebe i rodinu, opustil svoji vlast a požádal o azyl v České republice. Kvůli válečnému konfliktu ve vlasti přerušil studium práv v Damašku i Hadi, který dokončil vzdělání v Praze. Odpor většinové české společnosti k uprchlíkům ho ale přiměl k tomu, že o azyl v zemi požádat nechce.

"Syna jsem neviděl čtyři roky, vnučku ještě vůbec. Mluvíme spolu přes Skype," líčí ve filmu Gruzínec Zurab, který v Praze už 20 let čeká na vyjádření o udělení azylu. Vladimír z Ruska, který je ve své vlasti pronásledován za to, že se veřejně omluvil za invazi sovětských vojsk do ČSSR, měl větší štěstí. Azyl dostal i s celou rodinou. Dlouhý říká, že chtěl ukázat, že uprchlíci nejsou jen muži "se zahalenou manželkou", ale právě třeba člověk z Moskvy nebo vědec, akademický pracovník z Gruzie.

Autor: ČTK Foto: , Youtube/ Aerofilms

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ