Je nejslavnější a nejpompéznější, ale taky nabízí nejočekávanější filmy roku. To je filmový festival v Cannes, jehož jubilejní 60 ročník začíná právě dnes projekcí anglicky mluveného romantického dramatu My Blueberry Nights od hongkongského mistra dlouhých záběrů Wonga Kar-Waie.
Cannes není festivalem, kde by se promítaly stovky filmů – jsou tu dvě hlavní sekce, každá se zhruba dvacítkou snímků, a potom pár úzkých retrospektiv. Množství ale místní dramaturgové vyvažují novinkami od nejrenomovanějších dostupných tvůrců a také slibných provokatérů.
Hlavní program, z něhož porota pod vedením britského režiséra Stephena Frearse vybere laureáta Zlaté palmy, letos nemá favorita, ale ani příliš slabých míst: David Fincher uvede brilantní krimi Zodiac, své novinky představí provokativní tvůrci jako Carlos Reygadas (Luz silenciosa), Catherine Breillat (Une Vieille Maitresse), či Kim Ki-Duk (Soom). Muziku v soutěži tvrdí režiséři, kteří tady již dříve vyhráli: Emir Kusturica (Zavet), Quentin Tarantino (Grindhouse: Auto zabiják), bratři Coenové (Tahle země není pro starý), či Gus Van Sant (Paranoid Park), který paradoxně soutěží proti svému velkému učiteli, Maďarovi Bélovi Tarrovi, v jehož filmu The Man From London hraje i český herec Miroslav Krobot. Tarr a ruská dvojice Alexander Sokurov (Alexandra) a Andrej Zvjagincev (Izgnanie) jsou také jedinými východoevropskými zástupci hlavního festivalového programu.Mimo soutěž letos zůstali Michael Moore se sžíravým pohledem na americký zdravotnický systém Sicko, Steven Soderbergh (Dannyho parťáci 3) a Michael Winterbottom (A Mighty Heart).
V paralelní sekci Un Certain Regard, známé větší eklektikou, je netrpělivě očekávána zejména komediální novinka amerického provokatéra Harmonyho Korinea s názvem Mister Lonely. Hlavním hrdinou je dvojník Michaela Jacksona. V Paříži potkává dvojnici Marilyn Monroe, která jej pozve do své komunity kdesi ve Skotsku, kde spolu s Charliem Chaplinem vychovávají svou dcerku - Shirley Tempelovou.Mimo hostů k promítaným filmům letos na slavný červený koberec vystoupí třeba Alain Delon, nebo Martin Scorsese, který také divákům dá svou režisérskou „mistrovskou lekci“.Neodbytnou součástí canneského festivalu je Marché du Film – filmový trh, největší v Evropě. Tady se naopak promítají stovky filmů a název zdejšího katalogu zcela odpovídá velikosti i významu podniku: Festivalová bible.
O pohodlí hostů se starají nejpřednější hotely, které na dobu festivalu hlásí beznadějně plno už několik měsíců před ním. Jen v proslulém Majestiku se podle agentury AFP během dvanácti festivalových dnů otevře 15 000 lahví šampaňského a snědí se dvě tuny humrů, tři a půl metráku husích jater a padesát kilo kaviáru.
Česká republika není v soutěžních sekcích festivalu zastoupena. Čtyři české filmy se budou promítat v rámci filmového trhu, který se během festivalu pořádá a na který se akreditovalo asi 23 000 odborníků z celého světa. Jsou to Vratné lahve Jana Svěráka, Tajnosti Alice Nellis, snímek Obsluhoval jsem anglického krále Jiřího Menzela a Bestiář Ireny Pavláskové. Česká republika se bude na filmovém trhu prezentovat ve společném stánku se Slovenskem. Mimo jiné tam představí zlínský festival filmů pro děti a mládež.
Festival v Cannes se pořádá od roku 1946. O dva roky později se nekonal pro finanční potíže a v bouřlivém roce 1968 byl v polovině přerušen a nebyly uděleny žádné ceny. Mezi filmy, které zde získaly hlavní cenu, jsou i některé opravdové legendy světové filmové historie, například Sladký život nebo Gepard. Z českých filmových tvůrců byl v Cannes nejúspěšnější Vojtěch Jasný, který v letech 1959 až 1969 získal v různých kategoriích tři ceny za filmy Touha, Až přijde kocour a Všichni dobří rodáci. Festival pokračuje až do neděle 27. května, hlavní ceny budou předány na zakončovacím ceremoniálu v neděli 27. května večer.
Autor: Šimon Šafránek, ČTK