Borůvkové noci v Cannes

Kultura
15. 5. 2007 15:25
Turisti zatím pózují pouze u fotografií hvězd
Turisti zatím pózují pouze u fotografií hvězd

Filmový palác v Cannes je už připravenJe nejslavnější a nejpompéznější, ale taky nabízí nejočekávanější filmy roku. To je filmový festival v Cannes, jehož jubilejní 60 ročník začíná právě dnes projekcí anglicky mluveného romantického dramatu My Blueberry Nights od hongkongského mistra dlouhých záběrů Wonga Kar-Waie.

Cannes není festivalem, kde by se promítaly stovky filmů – jsou tu dvě hlavní sekce, každá se zhruba dvacítkou snímků, a potom pár úzkých retrospektiv. Množství ale místní dramaturgové vyvažují novinkami od nejrenomovanějších dostupných tvůrců a také slibných provokatérů.

O Zlatou palmu bude soutěžit 22 filmůHlavní program, z něhož porota pod vedením britského režiséra Stephena Frearse vybere laureáta Zlaté palmy, letos nemá favorita, ale ani příliš slabých míst: David Fincher uvede brilantní krimi Zodiac, své novinky představí provokativní tvůrci jako Carlos Reygadas (Luz silenciosa), Catherine Breillat (Une Vieille Maitresse), či Kim Ki-Duk (Soom). Muziku v soutěži tvrdí režiséři, kteří tady již dříve vyhráli: Emir Kusturica (Zavet), Quentin Tarantino (Grindhouse: Auto zabiják), bratři Coenové (Tahle země není pro starý), či Gus Van Sant (Paranoid Park), který paradoxně soutěží proti svému velkému učiteli, Maďarovi Bélovi Tarrovi, v jehož filmu The Man From London hraje i český herec Miroslav Krobot. Tarr a ruská dvojice Alexander Sokurov (Alexandra) a Andrej Zvjagincev (Izgnanie) jsou také jedinými východoevropskými zástupci hlavního festivalového programu.Mimo soutěž letos zůstali Michael Moore se sžíravým pohledem na americký zdravotnický systém Sicko, Steven Soderbergh (Dannyho parťáci 3) a Michael Winterbottom (A Mighty Heart).

V paralelní sekci Un Certain Regard, známé větší eklektikou, je netrpělivě očekávána zejména komediální novinka amerického provokatéra Harmonyho Korinea s názvem Mister Lonely. Hlavním hrdinou je dvojník Michaela Jacksona. V Paříži potkává dvojnici Marilyn Monroe, která jej pozve do své komunity kdesi ve Skotsku, kde spolu s Charliem Chaplinem vychovávají svou dcerku - Shirley Tempelovou.Mimo hostů k promítaným filmům letos na slavný červený koberec vystoupí třeba Alain Delon, nebo Martin Scorsese, který také divákům dá svou režisérskou „mistrovskou lekci“.Neodbytnou součástí canneského festivalu je Marché du Film – filmový trh, největší v Evropě. Tady se naopak promítají stovky filmů a název zdejšího katalogu zcela odpovídá velikosti i významu podniku: Festivalová bible. 

Oficiální plakát festivaluO pohodlí hostů se starají nejpřednější hotely, které na dobu festivalu hlásí beznadějně plno už několik měsíců před ním. Jen v proslulém Majestiku se podle agentury AFP během dvanácti festivalových dnů otevře 15 000 lahví šampaňského a snědí se dvě tuny humrů, tři a půl metráku husích jater a padesát kilo kaviáru.

Česká republika není v soutěžních sekcích festivalu zastoupena. Čtyři české filmy se budou promítat v rámci filmového trhu, který se během festivalu pořádá a na který se akreditovalo asi 23 000 odborníků z celého světa. Jsou to Vratné lahve Jana Svěráka, Tajnosti Alice Nellis, snímek Obsluhoval jsem anglického krále Jiřího Menzela a Bestiář Ireny Pavláskové. Česká republika se bude na filmovém trhu prezentovat ve společném stánku se Slovenskem. Mimo jiné tam představí zlínský festival filmů pro děti a mládež.

Turisti zatím pózují pouze u fotografií hvězdFestival v Cannes se pořádá od roku 1946. O dva roky později se nekonal pro finanční potíže a v bouřlivém roce 1968 byl v polovině přerušen a nebyly uděleny žádné ceny. Mezi filmy, které zde získaly hlavní cenu, jsou i některé opravdové legendy světové filmové historie, například Sladký život nebo Gepard. Z českých filmových tvůrců byl v Cannes nejúspěšnější Vojtěch Jasný, který v letech 1959 až 1969 získal v různých kategoriích tři ceny za filmy Touha, Až přijde kocour a Všichni dobří rodáci. Festival pokračuje až do neděle 27. května, hlavní ceny budou předány na zakončovacím ceremoniálu v neděli 27. května večer.

Autor: Šimon Šafránek, ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Turisté našli v lese u Dvora Králové zlatý poklad za miliony. Odevzdali ho muzeu

Kultura
25. 4. 2025

Vyšehradského mostu se zastalo UNESCO. Žádné bourání, ale oprava, radí Praze

Kultura
25. 4. 2025

Hlavním vítězem cen Magnesia Litera 2025 se staly Hlaučovy Letnice

Kultura
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ