Na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes měla světovou premiéru první filmová adaptace kultovního románu Jacka Kerouaka Na cestě. Většina prvních recenzí na počin brazilského režiséra Waltera Sallese byla podle agentury Reuters negativní.
Režisér road movies jako Hlavní nádraží nebo Motocyklové deníky se tentokrát rozhodl zfilmovat "bibli" beatové generace. Kniha o svobodě a poválečné Americe se tak dočkala zfilmování po více než 60 letech. "Road movie je podle mě to, proč jsem se stal filmařem, a jsem tomu velmi oddaný," řekl Salles festivalovému tisku.
Filmové zpracování se pokouší z knihy na plátno převést energii a proud myšlenek poháněných drogovým opojením. Sala Paradise, Kerouakovo alter ego, ztvárnil britský herec Sam Riley, Američan Garrett Hedlund si zahrál Paradiseova přítele Deana Moriartyho, jenž je symbolem muže žijícího momentální přítomností.
"Je to o ztrátě nevinnosti, je to o hledání té poslední hranice, kterou nikdy nenajdou," řekla Salles novinářům v Cannes. "Je to také o zjištění, že toto je konec cesty a konec amerického snu," řekl filmař, jenž do role Moriartyho mladé ženy obsadil Kristen Stewartovou známou z Twilight ságy. Další role patří Kirsten Dunstové nebo Viggovi Mortensenovi.
Hnacími jednotkami příběhů v románu Na cestě jsou sex, drogy a jazz a touha hlavních postav po osvobození těla a mysli. Salles řekl, že vidí paralelu mezi Kerouakovým improvizátorským stylem psaní inspirovaným jazzem a bebopem a prací filmového režiséra.
Většina recenzí na film však zatím byla negativní. "Působí to zdlouhavě a jednotvárně, jako bychom byli ponecháni na něčí party, ale nikoho tam neznali nebo by nás ti lidé nezajímali, a házeli do sebe whisky a barbituráty tak často, jak se všichni navzájem pomlouvají," napsal londýnský magazín Time.
Britský The Telegraph film označil za "jednotvárnou spirálu beatnického hýření". Evening Standard napsal, že filmu chybí "šílený zápal Kerouacova divokého a mimořádného psaní".